رشته های پر درآمد ریاضی در ایران و جهان

رشته های پر درآمد ریاضی در ایران و جهان

11 رشته پردرآمد ریاضی در ایران و جهان

رشته های پر درآمد ریاضی در ایران و جهان

انتخاب رشته به یکی از مهم‌ترین چالش‌های داوطلبان پس از قبولی در کنکور سراسری تبدیل شده است. داوطلبان در اکثر اوقات نمی‌دانند به سراغ کدام رشته تحصیلی بروند و همین موضوع موجب سردرگمی داوطلبان می‌شود. به نظر شما بهترین رشته‌ها در هر گروه تحصیلی کدام رشته‌ها هستند؟ هر داوطلبی معیارهای مختلفی برای انتخاب رشته دانشگاهی دارد. برخی از داوطلبان به بازار کار رشته توجه زیادی می‌کنند. سایر داوطلبان به درآمد و آینده کاری رشته توجه زیادی دارند. به نظر شما کدام معیار مهم‌ترین دلیل برای انتخاب یک رشته تحصیلی است؟ مهم‌ترین دلیل برای انتخاب یک رشته تحصیلی بازار کار و درآمد آن رشته است. داوطلبان گروه ریاضی برای انتخاب رشته به دنبال رشته های پردرآمد ریاضی هستند و این رشته‌ها را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند.

اکثر داوطلبان به دنبال رشته های پردرآمد ریاضی هستند و برای قبولی در این رشته‌ها صبح تا شب دروس مختلف کنکور را مطالعه می‌کنند. بدون شک داوطلبان انتظار دارند در رشته‌ای قبول شوند که بالاترین درآمد را داشته باشد. بنابراین داشتن اطلاعات کافی در مورد رشته های پردرآمد ریاضی در این مسیر به داوطلبان کمک می‌کند. یکی از مهم‌ترین نکاتی که داوطلبان باید قبل از انتخاب رشته توجه زیادی به آن داشته باشند، علاقه و استعداد است. اگر رشته‌ای درآمد بالایی داشته باشد، اما داوطلب به آن رشته علاقه‌ای نداشته باشد این موضوع کمی شرایط را برای داوطلب دشوار می‌کند.

تیم محتوای حرف آخر با در نظر گرفتن اهمیت انتخاب رشته برای داوطلبان گروه ریاضی به سراغ معرفی رشته های پردرآمد ریاضی می‌رود و تمامی رشته‌ های پردرآمد ریاضی را با اطلاعات کامل و جامع در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. داوطلبان در این مطلب می‌توانند با مهارت ها و توانایی های لازم برای هر رشته، بازار کار، درآمد، بهترین دانشگاه‌ها و … هر رشته پردرآمد به خوبی آشنا شوند.

با تغییرات کنکور سراسری آشنا شوید

داوطلبان باید قبل از انتخاب هر رشته‌ای اطلاعات جامع و کامل در مورد آن رشته تحصیلی داشته باشند. اما داوطلبان قبل از هر کاری باید با شرایط کنکور آشنا شوند. کنکور سراسری سال 1402 همانند کنکور سال‌های اخیر برگزار نمی‌شود. این بدین معنی است که کنکور سراسری با تغییرات زیادی روبه‌رو شده است. یکی از مهم‌ترین تغییرات کنکور سراسری به حذف دروس عمومی از کنکور مربوط می‌شود. این بدین معنی است که داوطلبان در کنکور سراسری به سوالات دروس عمومی و دفترچه شماره یک پاسخ نمی‌دهند. بدون شک این تغییر یکی از مهم‌ترین تغییرات کنکور سراسری است که تاثیرات بسیار مهمی در کنکور دارد.

داوطلبان در کنکور سراسری به سوالات چهار درس عمومی زبان انگلیسی، ادبیات فارسی، عربی و دین و زندگی پاسخ نمی‌دهند. با توجه به این شرایط تنها دروس مهم در کنکور سراسری دروس تخصصی هستند. به عنوان مثال داوطلبان گروه ریاضی تنها باید به سوالات سه درس تخصصی ریاضی، فیزیک و شیمی پاسخ دهند. البته داوطلبان باید به این نکته توجه داشته باشند که دروس عمومی تنها از کنکور سراسری حذف می‌شوند. این بدین معنی است که داوطلبان باید دروس عمومی را برای امتحانات نهایی و بهبود سوابق تحصیلی مطالعه کنند.

تغیرات کنکور سراسری تنها به حذف دروس عمومی محدود نمی‌شوند. یکی دیگر از تغییرات مهم کنکور سراسری حذف زیرگروه‌ها از کنکور است. این بدین معنی است که در کنکور سال 1402 و کنکور سال‌های آینده با مفهومی به نام زیرگروه مواجه نیستیم. حذف زیرگروه‌ها از کنکور سراسری موجب تغییرات مهمی در کنکور شده است. همان طور که می‌دانید تا قبل از کنکور 1402 رشته‌های تحصیلی در زیرگروه‌های مختلفی حضور داشتند. اما این شرایط در حال حاضر کمی متفاوت است. تمامی رشته‌های گروه ریاضی در یک گروه قرار دارند. ضرایب دروس تخصصی در این شرایط نیز برای تمامی رشته‌ها به صورت یکسان محسوب می‌شوند. این بدین معنی است که ضرایب دروس تخصصی با توجه به رشته مورد نظر تغییر نمی‌کنند.

لیست رشته های کنکور ریاضی 1402

حذف زیرگروه‌ها از کنکور سراسری موجب تغییرات زیادی در کنکور ریاضی شده است. با توجه به شرایط جدید تمامی رشته‌های گروه ریاضی در یک گروه قرار دارند. شما می‌توانید در قسمت زیر با لیست رشته های کنکور ریاضی 1402 آشنا شوید:

مقطع دکتری

دکترای پیوسته بیوتکنولوژی دکترای پیوسته فیزیک

مقطع کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد پیوسته علوم قضایی

مقطع کارشناسی

آموزش کودکان استثنایی آموزش فیزیک آموزش ابتدایی
ادیان و مذاهب آمار و سنجش آموزشی اقتصاد
آموزش تربیت بدنی حسابداری آموزش ریاضی
الکترونیک و مخابرات دریایی امنیت اطلاعات امنیت نرم
امنیت بین‌الملل امنیت اقتصادی چندرسانه‌ای
حفاظت اطلاعات ایمنی صنعتی روانشناسی
تاریخ اسلام پژوهشگری امنیت تربیت مروج سیاسی
زبان و ادبیات عربی علوم تربیتی ضد تروریسم
شیعه شناسی ریاضیات و کاربردها علوم انتظامی
علوم اسلامی رشته فلسفه و کلام اسلامی علم اطلاعات و دانششناسی علوم فنی امنیت
علوم قرآن و حدیث علوم حدیث علوم قضایی
فقه شافعی علوم کامپیوتر فقه و حقوق اسلامی
علوم مهندسی فقه و حقوق حنفی علوم ورزشی
فقه و حقوق شافعی علوم و مهندسی آب فقه و مبانی حقوقاسلامی
فلسفه و حکمت اسلامی فقه و حقوق امامی فلسفه و عرفان اسلامی
فلسفه و کلام اسلامی فیزیک مهندسی فیزیک
مدیریت اطلاعاتو ارتباطات فناوری اطلاعات و ارتباطات مدیریت امور بانکی
مدیریت امور گمرکی گردشگری مدیریت بازرگانی
مدیریت فرهنگی هنری مدیریت بیمه مدیریت کسب و کار
مدیریت بیمه اکو مدیریت صنعتی مدیریت دولتی
مدیریت مالی معارف اسلامی و تاریخ معارف اسلامی و اخلاق
معارف اسلامی و ادیان مدیریت و بازرگانی دریایی معارف اسلامی و علوم قرآنی
تبلیغ و ارتباطات معارف اسلامی و علوم تربیتی مربیگری عقیدتی
معارف اسلامی و کلام معارف اسلامی معماری داخلی
مهندسی اپتیک و لیزر معارف اسلامی و مدیریت مهندسی الکترونیک هواپیمایی
مهندسی انرژی مهندسی حرفه‌ای معماری مهندسی پزشکی
مهندسی حرفه‌ای کامپیوتر مهندسیتعمیر و نگهداری هواپیما مهندسی حمل و نقل ریلی
مهندسی دریا مهندسی اویونیک مهندسیدریانوردی
مهندسی برق مهندسی خط و سازه‌های ریلی مهندسی بهره برداری راه آهن
مهندسی ساخت و تولید مهندسی صنایع مهندسی کامپیوتر
مهندسی عمران مهندسی شهرسازی مهندسی کشتی
مهندسی مخابرات هواپیمایی مهندسی ماشین آلات دریایی مهندسی مکانیک
مهندسی ماشین‌های صنایع غذایی مهندسی ماشین‌های ریلی مهندسی معماری
مهندسی نساجی مهندسی مواد و متالورژی مهندسی نقشه برداری
مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی مهندسیمکانیک بیوسیستم مهندسی هوافضا
مهندسی هوانوردی و مراقبت پرواز مهندسی نقشه برداری مهندسی نساجی
هتلداری هوانوردی مهندسی هوافضا
مهندسی شیمی مهندسی معدن مهندسی پلیمر
مهندسی نفت مهندسی ایمنی صنعتی شیمی محض
آمار شیمی کاربردی مهندسی ایمنی و بازرسی فنی
مهندسی بهداشت حرفه‌ای و ایمنی کار

مقطع کاردانی

آمار امور دولتی کاردانی ارتباطات و فناوری اطلاعات
امور دولتی امور فرهنگی امور بانکی
فنی ممیزی انرژی-صنعت امور مالی و مالیاتی فنیممیزی انرژی – ساختمان
آموزش و پرورش ابتدایی آموزش ریاضی بیمه
تربیت معلم قرآن کریم خدمات اداری حرفه‌ای گردشگری
حسابداری تربیت مبلغ قرآن کریم تکنولوژی آبیاری
فرآوری مواد معدنی تکنولوژی ماشین‌های کشاورزی فنی کشتی
فنی مخابرات مخابرات هواپیما مدیریت بازرگانی
هتلداری مدیریت صنعتی کاربردی بهره برداری پالایش گاز
امور گمرکی شهرسازی معماری
فنی الکترونیک معماری سنتی فنی برق- قدرت
فنی جوشکاری نقشه برداری- ژئودزی

 

 

ضرایب دروس تخصصی در کنکور ریاضی

همانطور که در بخش بالا نیز به آن اشاره کردیم حذف زیرگروه‌ها در کنکور سراسری موجب تغییرات بسیار زیادی شده است. تمامی رشته‌های کنکور ریاضی در یک گروه قرار دارند. داوطلبان بهتر است قبل از آشنایی با رشته های پردرآمد ریاضی اطلاعات زیادی در مورد شرایط کنکور و ضرایب دروس تخصصی داشته باشند. با توجه به شرایط کنکور ضرایب دروس تخصصی برای تمامی رشته‌ها دارای اعداد ثابت و یکسانی هستند. داوطلبان می‌توانند در بخش زیر با ضرایب جدید کنکور ریاضی برای دروس تخصصی بیشتر آشنا شوند:

نام درس ضریب درس
ریاضی 12
فیزیک 9
شیمی 7

 

 

تاثیر معدل در کنکور ریاضی

کنکور سراسری با تغییرات زیادی روبه‌رو شده است و داوطلبان باید با آگاهی از این تغییرات به سراغ کنکور سراسری بروند. یکی دیگر از تغییرات کنکور ریاضی در سال 1402 به تاثیر معدل مربوط می‌شود. تاثیر معدل در کنکور ریاضی 1402 به صورت قطعی محاسبه می‌شود. این بدین معنی است که سوابق تحصیلی داوطلبان نقش بسیار مهمی در رتبه کنکور خواهد داشت. تاثیر معدل تا قبل از سال 1402 به صورت مثبت محاسبه می‌شد. اگر داوطلبان نمرات کمی در سوابق تحصیلی داشتند این موضوع به هیچ عنوان مهم نبود. اما شرایط در حال حاضر به این صورت نیست. تاثیر سوابق تحصیلی به صورت قطعی محاسبه می‌شود. تاثیر معدل در کنکور 1402 به صورت قطعی و 40 درصدی محاسبه می‌شود. شما می‌توانید در قسمت زیر با تاثیر معدل کنکور در سال‌های آینده آشنا شوید:

سال دروس عمومی دروس تخصصی جمع
1402 26 14 40
1403 28 22 50
1404 و کنکور سال‌های آینده 30 30 60

تعداد سوالات دروس تخصصی در کنکور ریاضی

داوطلبان گروه ریاضی باید در کنکور سراسری به سوالات دو دفترچه تخصصی پاسخ دهند. دفترچه شماره یک کنکور ریاضی شامل درس ریاضی است. داوطلبان گروه ریاضی باید به سوالات ریاضی در مدت زمان 70 دقیقه پاسخ دهند. سوالات ریاضی در کنکور سراسری 40 سوال هستند و پاسخگویی صحیح به این سوالات شانس داوطلبان را برای موفقیت در کنکور افزایش می‌دهد. دفترچه شماره دو کنکور ریاضی شامل سوالات شیمی و فیزیک است. درس فیزیک شامل 35 سوال و درس شیمی شامل 30 سوال است. داوطلبان باید در مدت زمان 75 دقیقه به این 65 سوال پاسخ دهند.

معرفی رشته های پردرآمد ریاضی در ایران و جهان

اکثر داوطلبان گروه ریاضی به دنبال قبولی در رشته های پردرآمد ریاضی هستند. داوطلبان گروه ریاضی به دنبال رشته‌هایی هستند که ارزش خواندن دارند. تیم محتوای حرف آخر به سراغ بررسی رشته های پردرآمد ریاضی می‌رود و اطلاعات کاملی را در مورد این رشته‌ها در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. شما می‌توانید در قسمت زیر با رشته های پردرآمد ریاضی بیشتر آشنا شوید:

1) رشته مهندسی برق: سخت اما پردرآمد

 

 

بدون شک رشته مهندسی برق یکی از محبوب‌ترین رشته‌های مهندسی در کشور است که جزو رشته های پردرآمد ریاضی نیز محسوب می‌شود. این رشته معمولا توسط داوطلبان آقا انتخاب می‌شود و بازار کار بسیار مناسبی دارد. البته این بدین معنی نیست که داوطلبان خانم نمی‌توانند این رشته را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. داوطلبان گروه ریاضی در مقطع کارشناسی رشته مهندسی برق با 6 گرایش مختلف روبه‌رو هستند. مهندسی برق قدرت، مهندسی برق الکترونیک، مهندسی برق کنترل، مهندسی برق مخابرات، مهندسی برق بیوالکتریک و مهندسی برق سیستم‌های دیجیتال گرایش‌های مهندسی برق در مقطع کارشناسی هستند. داوطلبان در مقطع کارشناسی با 137 واحد درسی روبه‌رو هستند. آن‌ها باید دروس مختلفی مانند دروس تخصصی، دروس اصلی، دروس اختیاری و … را در مقطع کارشناسی رشته مهندسی برق مطالعه کنند.

مقطع کارشناسی رشته مهندسی برق در یک مدت زمان 4 ساله و 8 ترم تحصیلی در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. این رشته در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز ارائه می‌شود. این بدین معنی است که داوطلبان گروه ریاضی تا مقطع دکتری امکان ادامه تحصیل در این رشته را دارند. مهندسی برق در مقطع کارشناسی ارشد به صورت 2 الی 3 ساله است. داوطلبان در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی برق با 7 گرایش اصلی روبه‌رو هستند. گرایش مهندسی برق قدرت، گرایش مهندسی برق الکترونیک، گرایش مهندسی برق کنترل، گرایش مهندسی برق مخابرات، گرایش مهندسی برق مهندسی پزشکی، گرایش مهندسی برق راه ‌آهن برقی و گرایش مهندسی برق مكاترونیک از گرایش‌های کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق هستند.

مهندسی برق یکی از رشته های پردرآمد ریاضی است که در مقطع دکتری نیز ارائه می‌شود. دانشجویان در مقطع دکتری رشته مهندسی برق باید 24 واحد درسی را مطالعه کنند. گرایش‌های رشته مهندسی برق در مقطع دکتری مهندسی برق – الکترونیک، مهندسی برق – مخابرات، مهندسی برق – قدرت و مهندسی برق – کنترل هستند.

دروس رشته مهندسی برق

دروس مشترک ما بین تمام گرایش‌ها

محاسبات‌ عددی‌ فیزیک‌ کارگاه‌ عمومی‌ کارگاه‌ برق‌
تجزیه‌ و تحلیل‌ سیستم‌ها سیستم‌های‌ کنترل‌ خطی زبان‌ تخصصی‌ نقشه‌کشی‌ صنعتی‌
ریاضی‌ مهندسی‌ مدارهای‌ الکتریکی‌ اندازه‌گیری‌ الکتریکی‌ الکترومغناطیس‌
الکترونیک‌ ماشین‌های‌ الکتریکی‌ مدارهای‌ منطقی‌ ریاضی‌
معادلات‌ دیفرانسیل‌ برنامه‌سازی‌ کامپیوتر بررسی‌ سیستم‌های‌ قدرت‌ مخابرات‌
پروژه‌ کارآموزی‌

دروس عمومی

تربیت بدنی ۱ قرائت متون اسلامی ادبیات فارسی معارف اسلامی ۱
تربیت بدنی ۲ تاریخ اسلام متمم زبان زبان انگلیسی
انقلاب اسلامی و ریشه‌های آن اخلاق اسلامی ۱

دروس پایه

ریاضی عمومی ۱ فیزیک ۲ کارگاه عمومی برنامه‌سازی کامپیوتر
ریاضی عمومی ۲ آزمایشگاه فیزیک ۱ معادلات دیفرانسیل محاسبات عددی
فیزیک ۱ آزمایشگاه فیزیک ۲ آمار و احتمال مهندسی

دروس اصلی

ریاضی مهندسی مقدمه‌ای بر مهندسی برق کارگاه برق زبان تخصصی برق
مدارهای الکتریکی ۱ مدارهای الکترونیکی ۲ اندازه‌گیری الکتریکی آزمایشگاه مدار و اندازه‌گیری
الکترونیک ۱ الکترونیک ۲ آزمایشگاه الکترونیک ۱ آزمایشگاه الکترونیک ۲
الکترومغناطیس اخبار و سیستم‌ها ماشین‌های الکتریکی ۱ ماشین‌های الکترونیکی ۲
آزمایشگاه ماشین‌های الکتریکی ۱ مخابرات ۱ بررسی سیستم‌های قدرت ۱ کنترل سیستم‌های خطی
مدارهای منطقی آزمایشگاه مدارهای منطقی نقشه‌کشی صنعتی ۱ ساختار و زبان ماشین

توانایی ها و مهارت های لازم برای رشته مهندسی برق

 • توانایی علمی
 • طراحی مدار
 • علاقه
 • استعداد
 • تجزیه و تحلیل داده‌ها
 • توانایی حل مسئله
 • توانایی یادگیری مداوم
 • توانایی طراحی وسایل الکتریکی
 • رهبری تیم
 • مدیریت پروژه
 • تحلیل و اجرای سیستم‌های خطی
 • مهارت در تهیه بودجه
 • تسلط به نرم‌افزارهای مهندسی برق
 • تمرکز بالا
 • تولید و کار با سیستم‌های کامپیوتری
 • توانایی استفاده از ابزار دقیق و اندازه‌گیری‌های الکتریکی
 • مهارت‌های محاسباتی و عملی
 • گوش دادن فعال
 • توانایی تحلیل مشکلات و ارزیابی راه‌حل‌ها
 • مهارت خوب در تصمیم‌گیری
 • توسعه شماتیک‌های برقی
 • آشنایی با میکروکنترلرها
 • تفکر انتقادی
 • درک مطلب
 • مدیریت زمان
 • کار با سیستم‌های کامپیوتری
 • جمع آوری و پردازش اطلاعات
 • تعمیر و نگهداری تجهیزات الکتریکی

موقعیت های شغلی رشته مهندسی برق

 • راه‌‌اندازی و تعمیر و نگهداری سیستم‌های حرارتی
 • مدیر پروژه برق
 • مهندسی کنترل
 • فعالیت در شرکت‌های بیمه
 • مهندسی هوانوردی
 • تکنسین برق
 • فعالیت در شرکت‌های هوا و فضا به عنوان مهندسی برق
 • راه‌‌اندازی و تعمیر و نگهداری سیستم‌های برودتی
 • طراحی شبکه‌‌های تولید
 • فعالیت در کارخانه سیمان
 • فعالیت در صنایع خودروسازی
 • فعالیت در موسسات علمی و پژوهشی
 • فعالیت در سازمان‌های تحلیلی
 • ساخت لوازم خانگی
 • فعالیت در حوزه حمل و نقل
 • فعالیت در صنایع نظامی
 • فعالیت در ساخت وسایل پزشکی
 • فعالیت در شرکت‌های برق منطقه‌ای
 • فعالیت در شرکت‌های نصب پست‌های برق و خطوط انتقال
 • فعالیت در شرکت‌های مهندسین مشاور
 • فعالیت به عنوان طراحی برق کارخانجات
 • پژوهش‌های علمی
 • فعالیت در نیروگاه‌ها
 • فعالیت در پالایشگاه‌ها
 • مهندسی تست
 • برقکار
 • طراح برق
 • طراحی نقشه‌های برق ساختمان
 • و …

 

وظایف مهندس برق

 • طراحی ابزارهای الکترونیک
 • برنامه‌ریزی و تحقق پروژه‌ها
 • توسعه ابزارهای الکترونیک
 • تست و مدیریت ابزارهای الکترونیک
 • نگهداری تجهیزات الکتریکی
 • توسعه استانداردها برای سیستم‌ها و روش‌های الکتریکی
 • اجرای آزمایش‌ها
 • تهیه مشخصات برای خرید تجهیزات و مواد الکتریکی
 • مدیریت و برطرف کردن شکایت مشتری‌
 • همکاری با سایر افراد در پروژه
 • نظارت بر روند تولید و اجرای طرح
 • آزمایش محصولات نهایی و قابلیت‌های آن‌ها
 • تخمین هزینه‌های پروژه
 • توسعه نمونه‌های اولیه و فناوری‌های جدید

بهترین دانشگاه های ایران برای رشته مهندسی برق

 • دانشگاه صنعتی شریف
 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه شیراز
 • دانشگاه صنعتی امیرکبیر
 • دانشگاه علم و صنعت ایران
 • دانشگاه فردوسی مشهد

بهترین دانشگاه های جهان برای رشته مهندسی برق

 • دانشگاه فنی نانیانگ
 • موسسه فناوری ماساچوست
 • دانشگاه فنی نانیانگ
 • دانشگاه ججیانگ
 • دانشگاه آلبورگ
 • دانشگاه ملی سنگاپور
 • دانشگاه استنفورد
 • و …

درآمد رشته مهندسی برق

رشته مهندسی برق یکی از رشته های پردرآمد ریاضی در ایران و جهان است. این رشته جزو رشته‌های دشوار گروه ریاضی نیز محسوب می‌شود. اما بازار کار این رشته به قدری مناسب است که هر داوطلبی به مطالعه آن علاقمند می‌شود. داوطلبان گروه ریاضی که به دنبال رشته های پردرآمد ریاضی هستند باید رشته مهندسی برق را در اولویت اول خود قرار دهند. افرادی که سابقه کاری زیادی در این رشته دارند از درآمد زیادی نیز برخوردار هستند. علاقه به درس ریاضی و کارهای فنی در این رشته حرف اول و آخر را می‌زند.

2) رشته مهندسی کامپیوتر: دنیای فناوری و تکنولوژی

 

 

اگر لیستی از رشته های پردرآمد ریاضی تهیه کنیم بدون شک مهندسی کامپیوتر در این لیست قرار دارد. رشته مهندسی کامپیوتر یکی از رشته های پردرآمد ریاضی است که مابین داوطلبان محبوبیت زیادی دارد. با توجه به پیشرفت علم و فناوری رشته مهندسی کامپیوتر روز به روز محبوبیت زیادی پیدا می‌کند و داوطلبان زیادی به سراغ این رشته می‌روند. شاید اکثر داوطلبان رشته مهندسی کامپیوتر را با برنامه‌نویسی می‌شناسند. اما برنامه‌نویسی تنها موقعیت شغلی رشته مهندسی کامپیوتر نیست. این رشته موقعیت‌های شغلی زیادی دارد و هر داوطلبی با توجه به استعداد و علاقه خود می‌تواند یکی از گرایش‌ها را انتخاب کند.

رشته مهندسی کامپیوتر نیز مانند سایر رشته های گروه ریاضی در یک مدت زمان 4 ساله در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. مقطع کارشناسی رشته مهندسی کامپیوتر شامل 140 واحد درسی است. داوطلبان باید در حداقل 8 ترم تحصیلی دروس مختلف مقطع کارشناسی را مطالعه کنند. مقطع کارشناسی رشته مهندسی کامپیوتر شامل دروس عمومی، دروس پایه، دروس تخصصی، دروس اختیاری، پروژه و کارآموزی هستند. داوطلبان باید در مورد رشته مهندسی کامپیوتر به یک نکته مهم توجه داشته باشند. این رشته در مقطع کارشناسی هیچ گرایشی ندارد. داوطلبان تا قبل از سال 1395 امکان انتخاب گرایش‌های مختلف را داشتند، اما این شرایط در حال حاضر وجود ندارد. این رشته بدون گرایش در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد.

رشته مهندسی کامپیوتر بر خلاف مقطع کارشناسی در مقطع ارشد گرایش‌های مختلفی دارد. داوطلبان در مقطع ارشد این رشته می‌توانند گرایش‌های معماری سیستم‌های کامپیوتری، مهندسی نرم‌افزار، شبکه‌های کامپیوتری، هوش مصنوعی یا رایانش امن را انتخاب کنند. مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر در چهار نیمسال تحصیلی در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. داوطلبان باید در این مقطع 32 واحد درسی را مطالعه کنند.

رشته مهندسی کامپیوتر یکی از رشته‌های مهندسی است که تا مقطع دکتری در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. مقطع دکتری رشته مهندسی کامپیوتر در یک مدت زمان 2 الی 3 ساله ارائه می‌شود. رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع دکتری نیز از گرایش‌های مختلفی تشکیل شده است.

دروس رشته مهندسی کامپیوتر

دروس عمومی

ادبیات فارسی زبان خارجی تربیت بدنی 1 تربیت بدنی 2
اندیشه اسلامی 1 اندیشه اسلامی 2 انسان در اسلام اخلاق اسلامی 1
حقوق اجتماعی و سیاسی در اسلام عرفان عملی در اسلام انقلاب اسلامی ایران آشنایی با قوانین اساسی
فلسفه اخلاق آیین زندگی اندیشه سیاسی امام تاریخ اسلام
آشنایی با ارزش‌های دفاع مقدس تاریخ فرهنگ و تمدن اسلام و ایران تاریخ تحلیلی صدر اسلام تاریخ امامت
تفسیر موضوعی قرآن تفسیر موضوعی نهج‌البلاغه

دروس پایه

معادلات دیفرانسیل فیزیک 1 ریاضی عمومی 2 ریاضی عمومی 1
مبانی برنامه‌سازی کارگاه عمومی از فیزیک 2 فیزیک 2
آمار و احتمال مهندسی

دروس اصلی

کارگاه کامپیوتر برنامه‌سازی پیشرفته آز مدارهای منطقی ساختمان داده و الگوریتم
ریاضیات گسسته مدار منطقی زبان تخصصی کامپیوتر معماری کامپیوتر
مبانی مدارهای الکتریکی و الکترونیکی ساختار و زبان کامپیوتر طراحی سیستم‌های دیجیتال از طراحی سیستم های دیجیتال
آز معماری کامپیوتر طراحی کامپایلرها هوش مصنوعی جبر خطی
ارائه مطالب علمی و فنی طراحی پایگاه داده‌ها سیستم‌های عامل آز سیستم‌های عامل
تحلیل و طراحی سیستم‌ها شبکه‌های کامپیوتری آز شبکه‌های کامپیوتر امنیت داده و شبکه
کارآموزی مهندسی کامپیوتر پروژه مهندسی کامپیوتر

دروس تخصصی

سیگنال‌ها و سیستم‌ها بازیابی پیشرفته اطلاعات انتقال داده‌ها آداب فناوری اطلاعات
طراحی VLSI طراحی الگوریتم‌ها طراحی زبان‌های برنامه‌سازی نظریه زبان‌ها و ماشین‌ها
مدیریت پروژه‌های فناوری اطلاعات سیستم‌های بی‌درنگ سیستم‌های نهفته مهندسی نرم‌افزار
شبیه‌سازی کامپیوتری طراحی شی‌گرایی سیستم‌ها

دروس اختیاری

محاسبات عددی سیستم‌های چند‌رسانه‌ای مبانی بینایی سه‌بعدی کامپیوتری مدارهای منطقی پیشرفته
برنامه‌سازی وب برنامه‌سازی موبایل رایانش چند هسته‌ای مدارهای واسط
تجارت الکترونیکی گرافیک کامپیوتری مدیریت و برنامه‌ریزی راهبردی فا نظریه محاسبات
نظریه بازی‌ها اندازه‌گیری و کنترل کامپیوتری فناوری اطلاعات ایجاد چابک نرم‌افزار
مهندسی کاربرد زبان‌های توصیف سخت‌افزار مقدمه‌ای بر بیوانفورماتیک یادگیری ماشین
آزمون نرم‌افزار آز سخت‌افزار آز اتوماسیون صنعتی آز VLSI
آز مهندسی نرم‌افزار مفاهیم پیشرفته کامپیوتر مفاهیم پیشرفته کامپیوتر 2

توانایی ها و مهارت های لازم برای رشته مهندسی کامپیوتر

 • برنامه‌نویسی
 • مهارت‌های تحلیلی
 • استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف
 • آشنایی با مفاهیم اولیه ریاضی و حل مسئله
 • شناسایی فنون جدید طراحی
 • تعمیرات سخت‌افزار
 • تسلط بر زبان انگلیسی
 • یادگیری فعال
 • تسلط به زبان‌های برنامه‌نویسی
 • حل مسائل پیچیده
 • تفکر انتقادی
 • توجه به جزئیات
 • پردازش اطلاعات
 • تفکر خلاق
 • طراحی سخت‌افزار و نرم‌افزار
 • اجرای طرح‌های کامپیوتری
 • تجزیه و تحلیل سیستم‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری
 • عیب‌یابی کامپیوتر
 • توانایی طراحی وب سایت
 • ذهنی فعال و ایده پرداز
 • بررسی و شناخت نرم افزارها و سخت‌افزارهای جدید
 • علاقه به برنامه‌نویسی و الگوریتم
 • استعداد استدلال و تحلیل

 

موقعیت های شغلی مهندسی کامپیوتر

 • مدیر امنیت شبکه
 • مدیر بانک اطلاعاتی
 • گرافیست
 • انیماتور
 • طراحی وب سایت
 • کارشناس فروش
 • برنامه‌نویسی
 • مهندسی نرم‌افزار
 • معمار برنامه‌های کامپیوتر
 • مدیر داده
 • معمار اطلاعات
 • تحلیلگر امنیت داده
 • طراحی گرافیکی
 • مدیر امنیت سیستم‌های اطلاعاتی
 • مهندس شبکه
 • مهندس ابر داده‌
 • توسعه دهنده وب
 • مهندس سخت‌افزار کامپیوتر
 • معمار داده‌
 • مدیر بانک اطلاعاتی
 • تحلیلگر سیستم‌های کامپیوتری
 • کارشناس فناوری اطلاعات
 • دستیار مدیر پروژه
 • استاد دانشگاه
 • کارشناس تولید محتوا
 • کارشناس آنتی ویروس شبکه
 • توسعه ‌دهنده بلاک ‌چین
 • توسعه ‌دهنده اپلیکیشن‌های موبایل
 • متخصص امنیت اطلاعات
 • طراحی بازی ویدیویی
 • طراحی و ساخت اپلیکیشن
 • تعمیرات سخت‌افزار

وظایف مهندس کامپیوتر

 • نظارت بر عملکرد برنامه‌‌نویسان و تکنسین‌های فنی
 • تعامل و تبادل نظر با مهندسان دیگر
 • تحلیل داده‌ها
 • ارزیابی و تست نرم‌افزار‌های جدید
 • مشاوره به تیم‌های برنامه‌نویسی
 • شناسایی نیازهای ‏ نرم‌افزاری بخش‌های مختلف شرکت
 • ارائه خدمات پشتیبانی نرم‌افزاری
 • اصلاح و بهبود نرم‌ افزارها
 • مشاوره به مشتریان در مورد طراحی و نگهداری سیستم‌ها
 • توسعه و تقویت نرم‌افزار
 • کد نویسی و تست کدها
 • بررسی و شناسایی فناوری‌های نوین حوزه نرم‌افزار
 • اصلاح نرم‌افزارهای موجود برای رفع خطاها
 • مستندسازی سیستم یا برنامه
 • تحلیل نیازهای کاربر
 • نصب، آموزش و راهبری سیستم‌های نرم‌افزاری
 • توسعه و بهینه‌سازی نرم‌افزارها
 • ذخیره سازی، بازیابی و نگهداری اطلاعات
 • شناسایی و مشخص کردن استاندارد‌های قابل اجرا در سیستم‌ها

بهترین دانشگاه های ایران برای رشته مهندسی کامپیوتر

 • دانشگاه امیرکبیر
 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه تبریز
 • دانشگاه صنعتی شریف
 • دانشگاه شهید بهشتی
 • دانشگاه اصفهان
 • دانشگاه شیراز

بهترین دانشگاه های جهان برای رشته مهندسی کامپیوتر

 • دانشگاه فناوری ماساچوست MIT
 • دانشگاه استنفورد
 • دانشگاه هاروارد
 • انستیتو آموزشی تسینگ هوا
 • دانشگاه فنی نانیانگ
 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه آکسفورد
 • دانشگاه کالیفرنیا
 • دانشگاه پرینستون

درآمد رشته مهندسی کامپیوتر

رشته مهندسی کامپیوتر موقعیت‌های شغلی مختلفی دارد. همین موضوع نیز موجب می‌شود که هر مهندس کامپیوتر پس از فارغ‌التحصیلی درآمد متفاوتی داشته باشد. این بدین معنی است که طراح وب با برنامه‌نویس کامپیوتر درآمدهای مختلفی دارد. در حالت کلی می‌توان گفت که رشته مهندسی کامپیوتر یکی از رشته های پردرآمد ریاضی است و سالانه تعداد زیادی موقعیت‌های شغلی به این رشته اضافه می‌شود. هر گرایش رشته مهندسی کامپیوتر درآمدهای متنوعی دارد. مهندسان کامپیوتر می‌توانند با توجه به استعداد و مهارت‌های خود درآمدهای زیادی در موقعیت‌های شغلی داشته باشند.

3) رشته مهندسی مکانیک: طراحی و ساخت انواع دستگاه‌ها

 

 

به نظر شما سخت‌ترین رشته کنکور ریاضی کدام رشته است؟ بدون شک اکثر داوطلبان دو رشته را به عنوان سخت‌ترین رشته گروه ریاضی معرفی می‌کنند. رشته مهندسی مکانیک و رشته مهندسی برق دو رشته بسیار دشوار در کنکور ریاضی هستند. اما این دو رشته در کنار دشواری زیاد از رشته های پردرآمد ریاضی نیز محسوب می‌شوند. رشته مهندسی مکانیک به بررسی حرکت اجسام و نیروهای وارد بر اجسام می‌پردازد. رشته مهندسی مکانیک در 8 ترم تحصیلی و در مدت زمان 4 سال در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. داوطلبان در این رشته باید 140 واحد درسی را مطالعه کنند. دروس این رشته شامل دروس عمومی، دروس پایه، دروس اصلی، دروس تخصصی و … هستند.

مقطع کارشناسی مهندسی مکانیک شامل 20 واحد دروس عمومی، 25 واحد دروس پایه، 61 واحد دروس اصلی، 28 واحد دروس تخصصی و 6 واحد کارآموزی پروژه است. رشته مهندسی مکانیک در مقطع کارشناسی گرایش‌های مختلفی دارد. داوطلبان باید با توجه به علاقه و استعداد خود به سراغ یکی از گرایش‌ها بروند. گرایش‌های رشته مهندسی مکانیک در مقطع کارشناسی گرایش‌های طراحی جامدات، حرارت و سیالات، ساخت و تولید، تاسیسات حرارتی و برودتی و مکانیک خودرو هستند.

رشته مهندسی مکانیک در مقطع ارشد نیز در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. داوطلبان در این مقطع باید 32 واحد درسی را مطالعه کنند. گرایش‌های رشته مهندسی مکانیک در مقطع کارشناسی ارشد به پنج گرایش اصلی و چندین زیر گرایش تقسیم می‌شوند. داوطلبان به راحتی از مقطع کارشناسی تا مقطع دکتری می‌توانند گرایش‌های مختلف رشته مهندسی مکانیک را مطالعه کنند. رشته مهندسی مکانیک در مقطع دکتری نیز گرایش‌های مختلفی از جمله گرایش ساخت و تولید، مکانیک جامدات، دینامیک، کنترل و ارتعاشات، تبدیل، طراحی سیستم‌های دینامیکی خودرو، قوای محرکه و سازه و بدنه دارد.

دروس رشته مهندسی مکانیک

دروس مشترک مابین تمامی‌ گرایش‌ها

ریاضیات‌ فیزیک‌ عمومی‌ شیمی‌ عمومی‌ برنامه‌نویسی‌ کامپیوتر
ریاضی‌ مهندسی‌ مبانی‌ مهندسی‌ برق‌ معادلات‌ دیفرانسیل‌ محاسبات‌ عددی‌
نقشه‌کشی‌ صنعتی‌ استاتیک‌ دینامیک‌ مقاومت‌ مصالح‌
علم‌ مواد ترمودینامیک‌ مکانیک‌ سیالات‌ طراحی‌ اجزا
انتقال‌ حرارت‌ دینامیک‌ ماشین‌ ارتعاشات‌ مکانیکی‌ کنترل‌ اتوماتیک‌

دروس تخصصی مهندسی مکانیک گرایش حرارت و سیالات

توربوماشین‌ توربین‌ گاز و موتور جت‌ موتورهای‌ احتراق‌ داخلی‌ سوخت‌ و احتراق‌
نیروگاه‌ تهویه‌ مطبوع‌ سیستم‌های‌ تبرید و سردخانه‌ سیستم‌های‌ انتقال‌ سیال‌
کنترل‌ آلودگی‌ محیط‌ زیست‌

دروس تخصصی مهندسی مکانیک گرایش طراحی جامدات

روش‌های‌ تولید و کارگاه‌ طراحی‌ مکانیزم‌ها یاتاقان‌ و روغنکاری‌ روش‌های‌ طراحی‌مهندسی‌
طراحی‌ ماشین‌های‌ ابزار و تولید طراحی‌ بدنه‌ و شاسی‌ خودرو ساخت‌ به‌ کمک‌ کامپیوتر رباتیک‌
طراحی‌ ماشین‌ به‌ کمک‌ کامپیوتر

دروس تخصصی مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید

قالب‌ و پرس‌ ماشین‌های‌ کنترل‌ عددی‌ اندازه‌گیری‌
تولید مخصوص‌ هیدرولیک‌ و پنوماتیک‌

توانایی ها و مهارت های لازم برای رشته مهندسی مکانیک

 • مسلط به زبان انگلیسی
 • مسلط به ریاضی و فیزیک
 • طراحی و شبیه‌سازی
 • توانایی اولویت‌بندی و برنامه‌ریزی موثر
 • توانایی انجام کار تیمی
 • توانایی حل مسئله و تفکر تحلیلی
 • توانایی انجام کار در شرایط پر فشار
 • داشتن اعتماد به نفس و انگیزه بالا
 • آشنایی با نگهداری و تعمیرات تجهیزات انبارداری
 • آگاهی از فرآیندهای مربوط به مهندسی مکانیک
 • توانایی انطباق با جمع و فعالیت گروهی
 • آشنایی با فرآیندهای شرکت‌های پخش و اصول GDP و GSP
 • منظم، دقیق، متعهد، پیگیر و مسئولیت‌پذیر
 • توانایی کار با کامپیوتر و تسلط بر نرم افزارهای مرتبط
 • دانش فنی و علمی بالا
 • مهارت ارتباطی خوب
 • سازگاری بالا
 • خلاقیت
 • آشنایی با نگهداری و تعمیرات خودروهای سنگین

 

موقعیت های شغلی رشته مهندسی مکانیک

 • فعالیت در رایانه و الکترونیک
 • شرکت‌های بازرسی و نظارت امور بین‌المللی
 • کارشناس تکنولوژی ساخت و تکنسین ساخت
 • نقشه‌ کش صنعتی
 • کارشناس تحقیق و توسعه
 • ساخت ماشین‌آلات تغلیظ و بازیافت مواد مثل کارخانجات قند، کاغذسازی، سیمان، نساجی و …
 • مهندس مکانیک خودرو
 • فعالیت در صنایع هوافضا
 • مهندسی خودرو
 • طراحی و ساخت تجهیزات و سیستم‌های انتقال و تصفیه آب، سیستم‌های مکانیکی و …
 • مهندسی بیومکانیک
 • ساخت تجهیزات دفاعی مانند تانک، راکت و پل‌های متحرک
 • کارشناس ارشد مهندسی مکانیک
 • مشاوره مهندسی
 • مهندسی سیالات و مهندسی محاسباتی
 • طراحی و ساخت تجهیزات مکانیکی نیروگاه‌های اتمی، فسیلی، بادی و …
 • طراحی و ساخت تاسیسات حرارتی و برودتی
 • فعالیت در تولید لوازم خانگی
 • فعالیت در فناوری نانو
 • مهندسی آکوستیک
 • طراحی
 • مهندسی ساخت
 • فعالیت در واحدهای شیمیایی
 • فعالیت در صنایع پتروشیمی
 • تحلیل
 • مشاور و کارشناس فنی در شرکت‌های سرمایه‌گذاری
 • ساخت و تولید
 • کارشناس مهندسی مکانیک
 • طراحی و ساخت وسایل و تجهیزات حمل و نقل زمینی، دریایی و هوایی
 • کارشناس تعمیر و نگهداری
 • کنترل کیفیت
 • فعالیت در صنایع خودروسازی
 • فعالیت در صنایع نفت
 • مهندسی حرارت
 • ساخت روبات‌ها، بازوهای مکانیکی و سیستم‌های تولید
 • مهندس مکانیک سیالات
 • طراحی و ساخت تمامی ماشین‌آلات و قطعات آن‌ها

وظایف مهندس مکانیک

 • ساخت و تولید دستگاه‌ها و ماشین‌ها
 • تحقیق و توسعه‌ محصولات
 • کنترل کیفی محصولات
 • طراحی ماشین‌آلات مکانیکی
 • نظارت بر کار هر دستگاه مکانیکی
 • تحلیل و بررسی روش‌های ریخته‌گری و عملیات حرارتی
 • ساخت تجهیزات دفاعی
 • کنترل کفایت اطلاعات موجود در نقشه‌های تاسیسات مکانیکی
 • توسعه سیستم‌های کنترل و نظارت بر تولید
 • کنترل اجرای سیستم های قطع کننده لرزه‌ای در تاسیسات مکانیکی
 • استفاده از طرح‌های موجود برای ساخت نمونه‌های اولیه
 • ایجاد و نظارت بر جدول زمانی پروژه
 • کنترل نحوه اجرای عناصر سیستم جمع‌آوری، تصفیه یا دفع فاضلاب و تعبیه هواکش از نظر مکانیکی
 • ارزیابی و آزمایش قطعات
 • بررسی فرسودگی‌ها و ضعف‌های دستگاه‌ها
 • تجزیه و تحلیل مشکلات سیستم
 • نظارت بر روند تولید
 • توسعه و استفاده از مواد و فناوری‌های جدید
 • توسعه و آزمایش طراحی‌های نظری
 • همکاری با تیم طراحی برای ایجاد طرح‌ها، طرح‌بندی‌ها و پلان‌ها
 • مشارکت در پروژه‌های مهندسی مکانیک
 • کنترل نحوه نصب و بهره‌برداری ایمن آسانسورها و پله‌ برقی از لحاظ مکانیکی
 • طراحی ماشین‌های کاربردی و کارآمد بر اساس نیازهای کارخانه
 • ساخت نمونه اولیه دستگاه
 • انجام آزمایشات مداوم و مستمر جهت دریافت نتیجه مطلوب و ایده آل؛
 • تجزیه و تحلیل ارتعاشات مکانیکی
 • کنترل کیفیت
 • مدیریت پروژه‌ها براساس اصول و تکنیک‌های مهندسی مکانیک
 • مدیریت منابع انسانی و مادی
 • بهبود فرآیندهای تولید
 • ساخت و تولید
 • طراحی
 • شناسایی مشکلات پروژه‌ها
 • نظارت بر کار هر دستگاه مکانیکی
 • طراحی محصولاتی مانند موتورها، ماشین‌ها، ابزار، کنترل‌ها و …
 • تجزیه و تحلیل مشکلات

بهترین دانشگاه های ایران برای رشته مهندسی مکانیک

 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه صنعتی امیرکبیر
 • دانشگاه صنعتی اصفهان
 • دانشگاه صنعتی شریف
 • دانشگاه علم و صنعت ایران
 • دانشگاه شیراز

بهترین دانشگاه های جهان برای رشته مهندسی مکانیک

 • دانشگاه استنفورد
 • دانشگاه هاروارد
 • دانشگاه آکسفورد
 • دانشگاه ملی سنگاپور
 • دانشگاه توکیو
 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه مک گیل

درآمد رشته مهندسی مکانیک

موقعیت‌های شغلی رشته مهندسی مکانیک بسیار زیاد هستند. همین موضوع نیز تا مقدار زیادی خیال داوطلبان را برای پیدا کردن شغل راحت می‌کند. اما داوطلبان باید به این نکته توجه داشته باشند که پیدا کردن یک شغل مناسب در رشته مهندسی مکانیک نیازمند تجربه و مهارت است. افرادی که مهارت و استعداد زیادی دارند به راحتی صاحب شغل می‌شوند و در رشته مهندسی مکانیک درآمد بالایی خواهند داشت.

4) رشته مهندسی عمران: ساخت و ساز با درآمد منحصربه‌فرد

 

 

اگر بخواهیم رشته های پردرآمد ریاضی را معرفی کنیم باید نام رشته مهندسی عمران را در این لیست قرار دهیم. رشته مهندسی عمران نیز یکی از رشته های پردرآمد ریاضی است که موقعیت‌های شغلی مختلفی را در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. رشته مهندسی عمران با ساخت سازه‌های سبک، سازه‌های بزرگ و سازه‌های سنگین سروکار دارد. بازار کار رشته مهندسی عمران بسیار مناسب است و داوطلبان پس از فارغ‌التحصیلی مشکل پیدا کردن موقعیت شغلی ندارند. رشته مهندسی عمران از مقطع کاردانی تا مقطع دکتری در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. مقطع کارشناسی رشته مهندسی عمران در 4 سال تحصیلی و 8 ترم در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. این رشته شامل 140 واحد درسی است که دروس آن را دروس عمومی، پایه، تخصصی و اختیاری تشکیل می‌دهند.

دروس عمومی 20 واحد، دروس پایه 20 واحد، دروس تخصصی 63 واحد و دروس اختیاری 37 واحد از دروس مقطع کارشناسی رشته مهندسی عمران را تشکیل می‌دهند. شاید برای داوطلبان این سوال پیش آید که رشته مهندسی عمران در مقطع کارشناسی چه گرایش‌هایی دارد؟ مهندسی عمران در مقطع کارشناسی دارای گرایش‌های عمران، نقشه‌برداری و آب است. این نکته را در نظر داشته باشید که برای کسب یک درآمد بالا در رشته مهندسی عمران بهتر است پس از فارغ‌التحصیلی به فکر ادامه تحصیل باشید.

رشته مهندسی عمران در مقطع کارشناسی ارشد نیز در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. این رشته در مقطع ارشد گرایش‌های مختلفی دارد. داوطلبان در مقطع ارشد این رشته می‌توانند از میان 14 گرایش عمران یکی از گرایش‌ها را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. این رشته در مقطع دکتری نیز گرایش‌های مختلفی مانند سازه، زلزله، آب و سازه‌های هیدرولیکی، راه و ترابری، سواحل بنادر و سازه‌های دریایی، مدیریت منابع آب، حمل و نقل، محیط زیست و ژئوفیزیک دارد.

دروس رشته مهندسی عمران

دروس مشترک در گرایش‌های مهندسی عمران

ریاضیات‌ عمومی‌ فیزیک‌ عمومی‌ برنامه‌نویسی‌ کامپیوتر محاسبات‌ عددی‌
آمار و احتمالات‌ مهندسی‌ استاتیک‌، دینامیک‌ مقاومت‌ مصالح‌ مکانیک‌ خاک‌
زمین‌شناسی‌ مهندسی‌ مترو و برآورد پروژه‌

دروس تخصصی گرایش عمران

تکنولوژی‌ بتن‌ مهندسی‌ پی‌ مکانیک‌ سیالات‌ هیدرولیک‌
تحلیل‌ سازه‌، بارگذاری‌ سازه‌های‌ بتنی‌ سازه‌های‌ فولادی‌ روش‌های‌ اجرایی‌ ساختمان‌
هیدرولوژی‌ مهندسی‌ رسم‌ فنی‌ و نقشه‌کشی‌ ساختمان‌ نقشه‌برداری‌ و عملیات‌ مهندسی‌ آب‌ و فاضلاب‌
بناهای‌ آبی‌ راه‌سازی‌ و پروژه‌ پروژه‌ سازه‌های‌ فولادی‌ روش‌های‌ خرابی‌ ساختمان‌
روسازی‌ مهندسی‌ ترابری‌ راه‌آهن‌ مهندسی‌ ترافیک‌

دروس تخصصی گرایش نقشه‌برداری

راه‌سازی‌ ریاضیات‌ مهندسی‌ هندسه‌ دیفرانسیل‌ نقشه‌برداری‌ و عملیات‌
نقشه‌برداری‌ ژئودتیک‌ فتوگرامتری‌ تئوری‌ خطا نقشه‌برداری‌ مسیر
نقشه‌برداری‌ زیرزمینی‌ هیدروگرافی‌ کارتوگرافی‌ ژئودزی‌
نجوم ژئودزی‌ ماهواره‌ای‌ میکروژئودزی‌ و نقشه‌برداری‌ صنعتی‌

دروس تخصصی گرایش آب

تکنولوژی تحلیل سازه بارگذاری مهندسی پی
سازه‌های بتنی سازه‌های فولادی مکانیک سیالات هیدرولیک
روش‌های اجرایی ساختمان هیدرولوژی مهندسی رسم فنی و نقشه‌کشی ساختمان نقشه‌برداری و عمیات اجرایی
مهندسی آب و فاضلاب و بناهای آبی شیمی عمومی ماشین‌های آبی و ایستگاه‌های پمپاژ شیمی میکروبیولوژی آب
هواشناسی مهندسی سیستم فرآیند تصفیه مقدمه‌ای بر بهداشت محیط

مهارت ها و توانایی های لازم برای رشته مهندسی عمران

 • روابط اجتماعی بالا
 • ذهن خلاق و ایده‌ پرداز
 • آماده ‌سازی نقشه و تعیین میزان هزینه‌های آن
 • فهم مسائل ریاضی و فیزیک
 • توانایی حل مسائل پیچیده ریاضی
 • توانایی مدیریت پروژه
 • صبر و حوصله زیاد
 • قدرت تجسم مناسب
 • مهارت در متره و برآورد و مقادیر کار
 • آشنایی با اصول نامه نگاری و مکاتبات اداری
 • دقت بالا در جزئیات
 • تصمیم‌گیری و انتخاب مناسب
 • آشنایی با نرم‌افزارهای مهندسی عمران
 • مهارت رهبری
 • آشنایی با کلیات نقشه‌برداری نوین
 • آشنایی با مسائل مالی
 • توانایی طراحی سازه
 • توانایی نقشه‌کشی
 • قدرت ذهنی بالا
 • قدرت تجزیه و تحلیل بالا
 • مهارت نقشه خوانی
 • توان جسمی مناسب
 • سطح علمی مناسب
 • مهارت محاسبه‌ هزینه‌ پروژه
 • مهارت ریاضیات برای حل مسائل
 • بیان رسا و شیوا
 • تسلط به زبان انگلیسی

 

موقعیت های شغلی رشته مهندسی عمران

 • فعالیت در شرکت‌های پیمانکاری
 • مهندسی هیدرولیک
 • طراح تاسیسات مکانیکی و برقی
 • کارشناس دفتر فنی
 • طراح سازه
 • مهندسی حمل و نقل
 • ساخت جاده‌ها
 • ساخت ساختمان
 • ساخت فرودگاه
 • ساخت تونل
 • ساخت سد
 • کارشناس دفتر فنی
 • سرپرست دفتر فنی
 • سرپرست دفتر فنی کارگاه
 • مدیر پیمان و رسیدگی
 • مهندسی دریانوردی
 • طراح معمار
 • کارشناس رسمی دادگستری
 • مدیریت مهندسی
 • مهندسی سازه
 • مهندسی منابع آب

وظایف مهندس عمران

 • طراحی و مشاوره
 • برقراری ارتباط با مشتریان
 • ارزیابی پایداری سازه‌ها و پروژه‌ها
 • پیمانکاری و اجرا
 • مطالعات و بررسی پتانسیل‌ها
 • نظارت بر کارهای ساخت و ساز
 • ساخت تصفیه خانه‌های آب و فاضلاب
 • انجام کارهای نقشه‌برداری
 • گفتگو با کارفرمایان
 • نظارت بر خرید تجهیزات
 • تهیه نقشه
 • آزمایش خاک
 • بررسی کارهای گذشته و تحلیل آن
 • بررسی ریسک‌های مربوط به پروژه
 • ارائه گزارش
 • تهیه نقشه
 • انجام کارهای نقشه‌کشی طراحی و معماری
 • محاسبه، ساخت و طراحی ساختمان‌های مسکونی یا اداری
 • ساخت انواع پل‌های بتنی و فلزی
 • شرکت در کنفرانس‌ها و همایش‌های علمی
 • حل مشکلات طراحی و توسعه پروژه
 • اجرای کارهای مربوط به ساخت پل‌ها
 • ساخت خطوط انتقال آب

بهترین دانشگاه های ایران برای رشته مهندسی عمران

 • دانشگاه تبریز
 • دانشگاه کاشان
 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه صنعتی امیرکبیر
 • دانشگاه اصفهان
 • دانشگاه خواجه نصیر طوسی
 • دانشگاه صنعتی اصفهان
 • دانشگاه یاسوج

بهترین دانشگاه های جهان برای رشته مهندسی عمران

 • دانشگاه فناوری دلفت
 • دانشگاه کمبریج
 • دانشگاه پلی‌تکنیک میلان
 • اکول پلی‌تکنیک فدرال لوزان
 • دانشگاه کالیفرنیا، برکلی
 • امپریال کالج لندن
 • موسسه فناوری فدرال زوریخ

درآمد رشته مهندسی عمران

رشته مهندسی عمران در ایران و سایر کشورهای جهان بازار کار مناسبی دارد. موقعیت‌های شغلی این رشته موجب شده است که داوطلبان به راحتی پس از فارغ‌التحصیلی وارد بازار کار شوند. درآمد مهندسی عمران بسیار زیاد است. البته این بدین معنی نیست که تمامی داوطلبان امکان کسب درآمد بالا را دارند. درآمد رشته مهندسی عمران به سطح تجربه و تحصیلات بستگی دارد.

5) رشته مهندسی صنایع: کیفیت و بهبود کالا

 

 

کنکور ریاضی رشته‌های زیادی دارد که اکثر داوطلبان با این رشته‌ها آشنا نیستند. معمولا داوطلبان با رشته‌هایی مانند کامپیوتر، عمران یا مکانیک آشنا هستند. اما رشته‌های کنکور ریاضی به این رشته‌ها محدود نمی‌شوند. رشته های پردرآمد ریاضی بسیار زیاد هستند و هر داوطلبی با توجه به استعداد و علاقه خود می‌تواند یکی از رشته‌ها را انتخاب کند. یکی از رشته های پردرآمد ریاضی که مابین داوطلبان زیاد شناخته شده نیست، رشته مهندسی صنایع است. رشته مهندسی صنایع یکی از رشته‌های ترکیبی محسوب می‌شود که با تمامی صنایع در ارتباط است. رشته مهندسی صنایع مابین رشته‌های ریاضی مانند یک پل ارتباطی است. داوطلبانی که به دنبال تحصیل در این رشته هستند باید به درس ریاضی علاقه زیادی داشته باشند.

رشته مهندسی صنایع که در انگلیسی با نام industrial engineering شناخته می‌شود در سایر کشورها نیز محبوبیت زیادی مابین داوطلبان دارد. این رشته در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. داوطلبان گروه ریاضی در مقطع کارشناسی این رشته باید 140 واحد درسی را مطالعه کنند. این رشته در 8 ترم تحصیلی و در مدت زمان 4 سال در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. دروس این رشته شامل 20 واحد دروس عمومی، 22 واحد دروس پایه، 66 واحد دروس اصلی، 28 واحد دروس اختیاری، 3 واحد کارگاه و 1 واحد کارآموزی هستند.

رشته مهندسی صنایع در مقطع کارشناسی شامل 4 گرایش برنامه‌ریزی و تحلیل سیستم‎‌ها، تولید صنعتی، تکنولوژی صنعتی و ایمنی صنعتی هستند. البته داوطلبان در مقطع ارشد نیز امکان انتخاب گرایش‌های مختلف را دارند. مقطع کارشناسی ارشد این رشته در یک مدت زمان 2 الی 3 ساله در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. داوطلبان در این مقطع امکان انتخاب گرایش‌های بهینه‌سازی سیستم‌ها، سیستم‌های سلامت، مدیریت نوآوری و فناوری، سیستم‌های مالی، لجستیک و زنجیره تامین، مدیریت پروژه، سیستم‌های کلان، آینده پژوهی و مدیریت مهندسی را دارند.

دروس رشته مهندسی صنایع

دروس عمومی

معارف اسلامی 1 معارف اسلامی 2 ادبیات فارسی
اخلاق اسلامی انقلاب اسلامی زبان عمومی
تربیت بدنی 1 تربیت بدنی 2 تاریخ اسلام
متون اسلامی جمعیت و تنظیم خانواده روانشناسی
جامعه شناسی فلسفه علم نجوم

 دروس پایه

ریاضی 1 ریاضی 2 معادلات دیفرانسیل
فیزیک 1 فیزیک 2 برنامه‌نویسی کامپیوتر
آزمایشگاه فیزیک 1 آزمایشگاه فیزیک 2 محاسبات عددی

دروس اصلی

ریاضیات معادلات دیفرانسیل محاسبات عددی
برنامه‌نویسی کامپیوتر فیزیک شیمی عمومی با آزمایشگاه
مهندسی برق با آزمایشگاه نقشه کشی صنعتی اقتصاد عمومی
علم مواد مقاومت مصالح استاتیک
ارزیابی کار و زمان اقتصاد مهندسی ارزیابی کار و زمان
اصول حسابداری و هزینه‌یابی برنامه‌ریزی و کنترل تولید و موجودی کنترل پروژه
طرح‌ریزی واحدهای صنعتی روش‌های تولید کنترل کیفیت آماری
تحقیق در عملیات تئوری احتمالات و کاربردهای آن آمار مهندسی
آزمایشگاه اندازه‎گیری دقیق کارگاه ماشین ابزار (ماشین افزار) کارگاه عمومی جوش
کارگاه ریخته گری

دروس مشترک در گرایش‌های رشته مهندسی صنایع

ریاضی‌ معادلات‌ دیفرانسیل‌ برنامه‌نویسی‌ کامپیوتر محاسبات‌ عددی‌
فیزیک‌ شیمی‌ عمومی‌ مبانی‌ مهندسی‌ برق‌ اقتصاد مهندسی‌
نقشه‌کشی‌ صنعتی‌ استاتیک‌ مقاومت‌ مصالح‌ علم‌ مواد
اقتصاد عمومی‌ اصول‌ حسابداری‌ و هزینه‌یابی‌ ارزیابی‌ کار و زمان‌ طرح‌ریزی‌ واحدهای‌ صنعتی‌
برنامه‌ریزی‌ و کنترل‌ تولید موجودی‌ها‌ کنترل‌ پروژه‌ کنترل‌ کیفیت‌ آماری‌
تحقیق‌ در عملیات‌ روش‌های‌ تولید تئوری‌ احتمالات‌ و کاربردهای‌ آن‌ آمار مهندسی‌
آزمایشگاه‌ اندازه‌گیری‌ دقیق‌ کارگاه‌ ماشین ‌ابزار کارگاه‌ عمومی‌ جوش‌ کارگاه‌ ریخته‌گری‌

دروس تخصصی گرایش برنامه‌ریزی و تحلیل سیستم‌ها

زبان تخصصی اصول شبیه‌سازی کاربرد کامپیوتر در مهندسی صنایع
تحلیل سیستم‌ها برنامه‌ریزی حمل و نقل پروژه پایانی اصول مدیریت و تئوری سازمان
سیستم‌های اطلاعاتی کنترل مدیریت و کارآموزی

دروس تخصصی گرایش تولید صنعتی

زبان تخصصی پروژه طراحی ایجاد صنایع مهندسی فاکتورهای انسانی
برنامه ریزی تولید برنامه‌ریزی و کنترل تولید و موجودی کاربرد کامپیوتر در مهندسی صنایع
برنامه‌ریزی نگهداری و تعمیرات پروژه اصول مدیریت و تئوری سازمان
کارآموزی

دروس تخصصی گرایش تکنولوژی صنعتی

ماشین‌های افزار قید و بندها طراحی قالب
مونتاژ مکانیکی کنترل عددی عملیات حرارتی
زبان تخصصی پروژه کارآموزی

دروس تخصصی گرایش ایمنی صنعتی

عوامل شیمیایی محیط کار ایمنی در برق حفاظت صنعتی
اعلام و اطفاء حریق، دیگ‌ها و ظروف تحت فشار مهندسی احتراق گاز رسانی
کارآموزی

 دروس اختیاری

طراحی ایجاد صنایع مدیریت کیفیت و بهره‌وری برنامه‌ریزی و کنترل تولید و موجودی‌های 2
برنامه‌ریزی نگهداری و تعمیرات مهندسی فاکتورهای انسانی برنامه‌ریزی حمل و نقل
تحلیل سیستم‌ها مدل‌های احتمالی و تئوری صف تجزیه و تحلیل تصمیم‌گیری
سیستم‌های اطلاعات مدیریت آزمایشگاه اندازه‌گیری دقیق و کنترل کیفیت اتوماسیون صنعتی
ایمنی و بهداشت صنعتی مونتاژ مکانیکی کنترل عددی
کارگاه ماشین افزار 2 کارگاه اتومکانیک اصول بازاریابی
شیمی عمومی سیستم‌های پرداخت حقوق و دستمزد مدیریت مالی

مهارت ها و توانایی های لازم برای رشته مهندسی صنایع

 • تسلط به زبان انگلیسی
 • توان حل مساله
 • خلاقیت و نوآوری
 • مهارت‌های ارتباطی خوب
 • توان تجزیه و تحلیل مناسب
 • توانایی کار تیمی
 • دقت و توجه به جزئیات
 • تسلط به نرم‌افزارهای مهندسی صنایع
 • توان علمی خوب در ریاضی، آمار و فیزیک
 • توانایی مدیریت تیم
 • توانایی مدیریت پروژه
 • دارای ذهن خلاق و پویا
 • توان مدیریت زمان
 • توانایی تحمل فشار کاری زیاد

وظایف مهندس صنایع

 • ایجاد سیستم کنترل برای اطمینان از مطابقت محصول با استانداردهای کیفیت‌ سنجی
 • پیاده‌سازی روش‌های کنترل کیفیت برای حل مشکلات تولید و کاهش هزینه‌ها
 • خودکار سازی و اتوماسیون فرآیندهای ساخت و تولید
 • تدوین و طراحی استانداردها برای فرآیندها و محصولات تولیدی
 • سنجش چگونگی تولید محصولات یا ارائه خدمات با حداکثر کارآیی
 • کاهش اتلاف انرژی، زمان و هزینه در سازمان‌ها و کسب و کارها
 • یافتن عیوب و رفع آن‌ها
 • همکاری با مشتریان و مدیریت برای توسعه استانداردهای طراحی و تولید
 • آموزش مدیران، سرپرستان و کارگران بخش‌های مختلف
 • طراحی سیستم‌های کنترلی برای هماهنگی فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی تولید برای اطمینان از کیفیت مناسب محصولات
 • صحبت با اکثر مشتریان و برنامه‌ریزی برای حل دغدغه‌ها، نارضایتی‌ها و دشواری‌های آن‌ها
 • تجزیه و تحلیل هزینه‌ها و صورت‌های مالی با روش‌های کنترل کیفیت و بهبود آن‌ها
 • نظارت بر مراحل مختلف تولید
 • ایجاد حداکثر بازدهی در تولید و فرآیندهای جاری در مجموعه

 

موقعیت های شغلی برای رشته مهندسی صنایع

 • مهندسی سیستم‌های بهره‌وری
 • مدیریت و کنترل کیفیت
 • مدیریت و کنترل پروژه
 • تحلیلگر اقتصاد خرد و کلان
 • مدیریت سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی
 • مدیریت و برنامه‌ریزی و کنترل موجودی‌ها
 • مدیریت و کنترل پروژه
 • آینده پژوهی
 • مهندسی فاکتورهای انسانی
 • تکنسین ساخت
 • بازرس تضمین کیفیت
 • مکانیک صنعتی
 • طراح صنعتی
 • ناظر تولید
 • طراحی فرآیندها و ساختارهای سازمانی
 • صنعت لجستیک و زنجیره تامین
 • سیستم‌های تولیدی
 • مهندسی مالی
 • مهندسی ارزش
 • مدیریت منابع انسانی و مالی
 • مهندسی بهره‌وری انرژی
 • مدیر ایمنی و بهداشت حرفه‌ای
 • مهندسی لجستیک
 • مهندسی سیستم‌های کیفیت
 • طراحی فرآیندها و ساختارهای سازمانی
 • مهندسی سیستم‌های کیفیت
 • مدیریت تولید
 • مهندسی فاکتورهای انسانی و HSE

بهترین دانشگاه های ایران برای رشته مهندسی صنایع

 • دانشگاه تبریز
 • دانشگاه صنعتی اصفهان
 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه شریف
 • دانشگاه سمنان
 • دانشگاه علم و صنعت
 • دانشگاه صنعتی ارومیه

بهترین دانشگاه های جهان برای رشته مهندسی صنایع

 • دانشگاه کلمبیا
 • دانشگاه پوردو
 • دانشگاه کالیفرنیای جنوبی
 • دانشگاه تگزاس
 • دانشگاه نورث وسترن
 • دانشگاه میشیگان

درآمد رشته مهندسی صنایع

تمامی صنایع به یک مهندس صنایع نیاز دارند. این بدین معنی است که موقعیت‌های شغلی رشته مهندسی صنایع بسیار زیاد است. داوطلبان به راحتی می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی صاحب کار شوند. اگر به دنبال درآمد بالا در این رشته هستید باید مهارت و استعداد داشته باشید. از طرفی دیگر تسلط به زبان انگلیسی در این رشته برای کسب یک درآمد بالا بسیار اهمیت دارد.

6) رشته مهندسی معماری: هنر در ساخت و ساز

 

 

یکی دیگر از رشته‌های محبوب گروه ریاضی، رشته مهندسی معماری است. رشته مهندسی معماری نیز از رشته های پردرآمد ریاضی محسوب می‌شود که بازار کار و شرایط مناسبی دارد. رشته مهندسی معماری ترکیبی از هنر و فن است. داوطلبان در این رشته در کنار یادگیری مسائل فنی با جنبه‌های هنری معماری نیز آشنا می‌شوند. این رشته در اکثر دانشگاه‌های معماری و فنی و مهندسی تدریس می‌شود. رشته معماری در مقطع کارشناسی در یک مدت زمان 4 ساله در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. داوطلبان در 8 ترم تحصیلی باید 140 واحد درسی را مطالعه کنند. رشته مهندسی معماری در مقطع کارشناسی دارای دو گرایش اصلی مهندسی معماری و معماری داخلی است.

دروس رشته مهندسی معماری شامل دروس عمومی، دروس پایه، دروس اصلی، دروس تخصصی و دروس اختیاری هستند. افرادی که به دنبال درآمد بالایی در رشته مهندسی معماری هستند باید رشته معماری را تا مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری ادامه دهند. رشته مهندسی معماری در مقطع کارشناسی ارشد دارای گرایش‌های مختلفی است. به عبارت دیگر می‌توان گفت گرایش‌های رشته مهندسی معماری در مقطع ارشد آینده کاری داوطلبان را مشخص می‌کند. رشته مهندسی معماری در مقطع ارشد دارای گرایش‌های مهندسی معماری، معماری منظر، معماری اسلامی، تکنولوژی معماری، انرژی معماری، مدیریت پروژه و ساخت، مرمت بناها و بافت‌های تاریخی، معماری داخلی، بازسازی پس از سانحه، مطالعات معماری ایران، طراحی شهری و برنامه‌ریزی شهری است.

رشته مهندسی معماری با توجه به محتوای کاری خود بسیار مابین داوطلبان محبوبیت زیادی دارد. این رشته ارتباط نزدیکی با دکوراسیون داخلی خانه دارد و همین موضوع نیز موجب می‌شود که اکثر داوطلبان این رشته را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. رشته معماری در مقطع دکتری نیز در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. این رشته در مقطع دکتری دارای گرایش‌های مهندسی معماری، عماری اسلامی و منظر معماری است.

دروس رشته معماری

دروس عمومی 

 • مبانی نظری اسلام
 • اخلاق اسلامی
 • انقلاب اسلامی
 • تاریخ و تمدن اسلامی
 • منابع اسلامی
 • ادبیات فارسی
 • زبان عمومی
 • تربیت بدنی ۱
 • تربیت بدنی ۲

دروس پایه رشته مهندسی معماری

 • هندسه کاربردی
 • کارگاه مصالح
 • درک و بیان محیط
 • بیان معماری ۱
 • بیان معماری 2
 • هندسه مناظر
 • ریاضیات و آمار
 • انسان، طبیعت، معماری
 • مقدمات طراحی معماری ۱
 • مقدمات طراحی معماری 2

دروس اصلی

 • مبانی نظری معماری
 • آشنایی با معماری جهان
 • برداشت از بناهای تاریخی
 • آشنایی با معماری معاصر
 • نقشه‌برداری
 • تنظیم شرایط محیطی
 • تاسیسات الکتریکی
 • مقاومت مصالح و سازه‌های فلزی
 • تاسیسات مکانیکی
 • سازه‌های بتنی
 • ایستایی
 • متره و برآورد
 • مدیریت و تشکیلات کارگاه
 • مصالح ساختمانی
 • ساختمان ۱
 • ساختمان 2
 • روستا 1
 • روستا 2
 • طرح معماری ۱
 • طرح معماری 2
 • طرح معماری 3

دروس تخصصی 

 • آشنایی با مبانی برنامه‌ریزی کالبدی
 • تحلیل فضاهای شهری
 • آشنایی با مرمت ابنیه
 • طرح معماری ۴
 • طرح معماری 5
 • طراحی فنی طرح نهایی

دروس اختیاری

 • حقوق معماری
 • اخلاق معماری
 • تعمیر و نگهداری ساختمان
 • روش تحقیق
 • زبان تخصصی
 • ایران شناسی
 • معماری جهان اسلام
 • تاریخ شهرهای ایران
 • آشنایی با سایر هنرها
 • سازه های نو
 • فرآیند و روش‌های معماری
 • کاربرد کامپیوتر در معماری

توانایی ها و مهارت ها لازم برای رشته مهندسی معماری

 • مهارت‌های فکری در مواقع بحرانی
 • مهارت‌های طراحی
 • توانایی تحمل فشار کاری زیاد
 • تسلط کافی به دانش فنی معماری
 • مهارت‌های ارتباطی
 • تفکر انتقادی
 • توانایی عالی در ریاضیات
 • قدرت تحلیل و تجزیه در موقعیت‌های مهم و حساس
 • خلاقیت
 • قدرت تجسم و خلاقیت
 • داشتن ذوق و استعداد هنری
 • مهارت‌های فنی
 • مهارت‌های تجسمی
 • کار گروهی
 • هوش و استعداد بالا
 • مهارت‌های مدیریتی
 • توانایی مدیریت و سازماندهی
 • مهارت‌های سازماندهی
 • تسلط به نرم‌افزارهای مهندسی

موقعیت های شغلی برای رشته مهندسی معماری

 • تاسیس دفتر طراحی برای معماری‌های داخلی و خارجی ساختمان
 • مدیریت و اجرای پروژه‌های معماری
 • مشارکت در پروژه‌های برنامه‌ریزی و طراحی شهری و شهرسازی
 • معماری سیستم‌های ساختاری
 • فعالیت به عنوان نقشه کش
 • مشاوره ساخت و ساز
 • معمار منظر
 • طراحی نماهای مختلف
 • مهندس ناظر بر فعالیت‌های عمرانی
 • طراح صنعتی
 • همکاری به عنوان طراح معمار در شرکت‌های معماری
 • سرپرستی دفترهای مشاوره معماری
 • طراحی ساختمان‌ها
 • معمار مرمت کار
 • طراحی پارک‌ها
 • مشاور ساخت و ساز
 • سرپرستی دفاتر مشاور معماری
 • تاسیس و سرپرستی موسسات پیمانکاری و احداث ساختمان
 • طراحی دکوراسیون داخلی
 • طراح مبلمان
 • مدل ساز و طراح سه بعدی پروژه‌های معماری

 

وظایف مهندس معمار

 • ملاقات با مشتری و ارزیابی اهداف پروژه
 • یافتن پروژه جدید از طریق بازاریابی
 • رهبری و سرپرستی دفاتر مشاور معماری
 • تخمین هزینه و زمان تکمیل پروژه
 • طراحی فضا
 • نظارت بر کار تکنسین ها و کارگران
 • تضمین ایمنی
 • بستن قرارداد با پیمانکاران
 • مدیریت و هماهنگی اجرایی پروژه‌های معماری
 • کنترل هزینه‌های پروژه
 • نوشتن و ارائه گزارش، پیشنهادات، برنامه ها و قراردادها
 • تعیین الزامات پروژه
 • طراحی و نقشه کشی جزئیات و عناصر بنا یا سازه مورد نظر
 • مدیریت زمان
 • کنترل سازه نماها
 • بررسی و تحلیل شرایط و خصوصیات زمین و محوطه ساخت و ساز
 • بازدید از اماکن ساختمانی
 • کنترل ایمنی افراد و کارگاه
 • بررسی رفع نواقص عملیات معماری
 • مشورت و مذاکره درباره قرارداد ساخت و ساز
 • طراحی پارک‌ها و میادین شهری
 • تهیه طرح‌ها و نقشه‌های پروژه با استفاده از نرم‌افزارهای طراحی
 • تهیه و مذاکره در مورد قراردادهای ساختمانی
 • سرپرستی و هدایت تمام مراحل پروژه
 • ارائه راهنمایی‌های لازم به مشتریان جهت انتخاب و خرید مصالح با کیفیت و استاندارد
 • ارائه خدمات و حفظ حقوق مشتری
 • تخمین و برآورد اولیه میزان بودجه‌
 • مدیریت و هماهنگی اجرایی پروژه های معماری
 • انجام کارهای پژوهشی و آموزشی در زمینه طراحی فضا
 • بازدید و بازرسی مکرر و پیوسته از محل کار

بهترین دانشگاه های ایران برای رشته معماری

 • دانشگاه هنرهای اسلامی تبریز
 • دانشگاه شهید بهشتی
 • دانشگاه امیرکبیر تهران
 • دانشگاه هنر اصفهان
 • دانشگاه هنر تهران
 • دانشگاه ارومیه

بهترین دانشگاه های جهان برای رشته معماری

 • دانشگاه معماری بارتلت در لندن
 • دانشگاه لایبنیتس در هانوفر
 • دانشگاه کالیفرنیا، برکلی
 • دانشگاه صنعتی دلفت
 • دانشگاه ملی سنگاپور (NUS)
 • دانشگاه سیدنی

درآمد رشته مهندسی معماری

همانطور که در بخش بالا نیز به آن اشاره کردیم مهندسی معماری یکی از رشته‌ های پردرآمد ریاضی در کنکور است. اما درآمد رشته مهندسی معماری به عوامل زیادی بستگی دارد. این بدین معنی است که تمامی فارغ‌التحصیلان یک درآمد ثابت نخواهند داشت. درآمد رشته مهندسی معماری به سطح شغلی و تحصیلات افراد بستگی دارد. از طرفی دیگر شرکت‌های خصوصی حقوق بیشتری در مقایسه با شرکت‌های دولتی به مهندسان معماری می‌دهند.

7) مهندسی شیمی: پیاده‌ سازی فرآیندهای شیمیایی و فیزیکی

 

رشته های پردرآمد ریاضی

 

رشته مهندسی شیمی یکی از محبوب‌ترین رشته‌های گروه ریاضی مابین داوطلبان خانم است. البته این رشته در کنار محبوبیت بین داوطلبان خانم از رشته های پردرآمد ریاضی نیز محسوب می‌شود. رشته مهندسی شیمی نحوه موازنه، جداسازی مواد و … را به داوطلبان گروه ریاضی آموزش می‌دهد. داوطلبان در رشته مهندسی شیمی یاد می‌گیرند که چگونه با استفاده از مواد خام وسایل مختلف را طراحی و تولید کنند. رشته مهندسی شیمی در صنایع مختلفی مانند صنایع داروسازی، تجهیزات پزشکی، پتروشیمی و … تاثیرگذار است. بنابراین موقعیت‌های شغلی برای این رشته بسیار زیاد هستند. رشته مهندسی شیمی در مقطع کارشناسی دارای 142 واحد درسی است. داوطلبان باید این دروس را در یک مدت زمان 4 ساله و 8 ترم تحصیلی مطالعه کنند.

رشته مهندسی شیمی دارای 22 واحد دروس عمومی، 44 واحد دروس پایه، 58 واحد دروس اصلی، 12 واحد دروس تخصصی و 6 واحد دروس اختیاری است. داوطلبان در مقطع کارشناسی و در دو سال اول شانس انتخاب گرایش تحصیلی را ندارند. این بدین معنی است که رشته مهندسی شیمی تا 2 سال اول تحصیلی برای تمامی داوطلبان یکسان است. داوطلبان پس از تحصیل 2 ساله در مقطع کارشناسی امکان انتخاب گرایش تحصیلی را دارند. این رشته در مقطع کارشناسی شامل 8 گرایش با نام‌های صنایع غذایی، صنایع شیمیایی معدنی، صنایع گاز، صنایع پتروشیمی، صنایع پلیمر، فرآیندهای صنایع نفت، صنایع پالایش و شیمیایی سلولزی است.

داوطلبانی که به دنبال کسب درآمد بیشتری هستند باید رشته مهندسی شیمی را در مقطع ارشد و دکتری ادامه دهند. گرایش‌های رشته مهندسی شیمی در مقطع کارشناسی ارشد بسیار زیاد هستند. همین موضوع نیز موجب می‌شود که داوطلبان به راحتی گرایش مورد علاقه خود را انتخاب کنند. گرایش‌های ارشد مهندسی شیمی به صورت زیر هستند:

 • مهندسی شیمی با گرایش ترموسینتیک و کاتالیست
 • مهندسی شیمی با گرایش فرآیندهای جداسازی
 • مهندسی شیمی با گرایش طراحی فرآیند
 • مهندسی شیمی با گرایش مدل‌سازی یا شبیه‌سازی و کنترل
 • مهندسی شیمی با گرایش محیط زیست
 • مهندسی شیمی با گرایش فرآوری و انتقال گاز
 • مهندسی شیمی با گرایش صنایع پتروشیمی
 • مهندسی شیمی با گرایش صنایع غذایی
 • مهندسی شیمی با گرایش صنایع شیمیایی معدنی
 • مهندسی شیمی با گرایش نانوفناوری
 • مهندسی شیمی با گرایش پلیمر
 • مهندسی شیمی با گرایش پدیده‌های انتقال
 • مهندسی شیمی با گرایش زیست پزشکی
 • مهندسی پزشکی با گرایش مهندسی انرژی

دروس رشته شیمی

دروس عمومی 

مبانی نظری اسلام اخلاق اسامی انقلاب اسلامی
تاریخ و تمدن اسلامی آشنایی با منابع اسلامی ادبیات فارسی
زبان عمومی تربیت بدنی ۱ تربیت بدنی ۲

دروس پایه

ریاضی 1   ریاضی 2 معادلات دیفرانسیل
ریاضیات مهندسی   محاسبات عددی فیزیک 1
فیزیک 2 آزمایشگاه فیزیک 1 آزمایشگاه فیزیک 2
شیمی عمومی آزمایشگاه شیمی عمومی شیمی آلی مهندسی شیمی
آزمایشگاه شیمی آلی آزمایشگاه شیمی تجزیه شیمی تجزیه
کارگاه عمومی نقشه کشی صنعتی برنامه نویسی کامپیوتر
استاتیک و مقاومت مصالح کارگاه نرم افزار مهندسی

دروس اصلی

آشنایی با مهندسی موازنه انرژی و مواد   ترمودینامیک مهندسی شیمی 1
سیالات 1 مکانیک سیالات 2   ترمودینامیک مهندسی شیمی 2
انتقال حرارت 1 انتقال حرارت 2 شیمی فیزیک مهندسی شیمی
آزمایشگاه انتقال حرارت انتقال جرم   آزمایشگاه مکانیک سیالات
عملیات واحد 1   عملیات واحد 2 آزمایشگاه عملیات واحد
کنترل فرآیندهای 1 کنترل فرآیندهای 2 آزمایشگاه کنترل فرآیندها
آزمایشگاه شیمی فیزیک سینتیک و طرح راکتور کاربرد ریاضیات در مهندسی شیمی
طرح و اقتصاد کارخانه پروژه کارآموزی

دروس تخصصی 

فرآیندهای پالایش نفت فرآیندهای گاز فرآیندهای پتروشیمی
فرآیندهای مواد معدنی فرآیندهای پلیمری   زیست فناوری
فرآیندهای نو در مهندسی شیمی

مهارت ها و توانایی های لازم برای رشته مهندسی شیمی

 • توانایی کار با تیم
 • تفکر خلاق
 • آگاهی تجاری
 • مهارت‌های IT
 • مهارت‌های قوی برای ارتباط با اعضای تیم
 • توانایی مدیریت پروژه
 • ریاضیات قوی و توانایی محاسبات بالا
 • توانایی تصمیم‌گیری
 • طراحی سیستم‌ها و دستگاه‌های مورد نیاز
 • تسلط به نرم‌افزارهای مهم مهندسی شیمی
 • توانایی برنامه‌ریزی
 • مهارت تحلیل و حل مسائل
 • توانایی درک مفاهیم ریاضی، فیزیک و شیمی
 • مهارت‌های مدیریت منابع
 • توانایی بررسی فرآیندهای فیزیکی و شیمیایی در فرآیند تولید
 • استعداد و علاقه به شیمی
 • مدیریت و عملیات کارخانه

وظایف مهندس شیمی

 • طراحی سیستم‌های فرآیند تولید
 • توسعه روش‌های ایمن و دوستدار محیط زیست
 • تخمین هزینه‌های تولید
 • ایجاد ابزارهای کنترل فرآیند
 • بهینه‌سازی فرآیند تولید از نظر کیفیت
 • آزمایش راه‌های توسعه محصولات در آزمایشگاه
 • توسعه روش‌های ایمن و بدون ضرر
 • نظارت و بررسی فرآیندهای فیزیکی و شیمیایی
 • طراحی سیستم‌ها و دستگاه‌های مورد نیاز در فرآیند تولید
 • طراحی ابزار و فرآیندهای جدید
 • جمع‌آوری داده‌های مورد نیاز برای ایجاد اصلاحات و تغییرات
 • آزمایش و عیب‌یابی مدل‌های تولید
 • نظارت بر ساخت و ساز گیاهان جدید
 • نظارت بر عملیات کارخانه
 • برقراری ارتباط با مهندسان پروژه
 • خرید و نصب تجهیزات
 • انتقال نمونه‌های آزمایشگاهی به محیط کار
 • آزمایش فرآیندهای جدید
 • همکاری با دیگر تیم‌های مهندسی
 • نظارت بر ساخت و ساز گیاهان جدید
 • همکاری با تکنسین‌های کارخانه برای ایجاد تجهیزات لازم و ابزارهای کنترل فرآیند تولید

 

موقعیت های شغلی رشته مهندسی شیمی

 • صنایع مربوط به داروسازی
 • مهندس طراح
 • صنایع دولتی و خصوصی نفت، گاز و پتروشیمی
 • پالایشگاه‌های نفت
 • رنگ و تولید کننده پلیمر
 • صنایع تولید رنگ
 • کارشناس وسایل بهداشتی و آرایشی
 • مدیر کنترل پروژه
 • مراکز دانش ‌بنیان
 • صنایع تصفیه آب
 • طراحی سیستم‌ها و دستگاه‌های مورد نیاز
 • صنایع بازیافت فلزات
 • کارشناس مواد خوراکی
 • صنایع مواد غذایی
 • صنایع نساجی
 • صنعت تصفیه آب
 • صنایع تولید رنگ و رزین
 • صنایع کالاهای مصرفی
 • شرکت‌های تولد کننده‌ کاغذ
 • معادن

بهترین دانشگاه های ایران برای رشته مهندسی شیمی

 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه صنعتی امیرکبیر
 • دانشگاه صنعتی شریف
 • دانشگاه تبریز
 • دانشگاه تربیت مدرس
 • دانشگاه علم و صنعت ایران

بهترین دانشگاه های جهان برای مهندسی شیمی

 • موسسه فناوری ماساچوست
 • دانشگاه ملی سنگاپور
 • دانشگاه کمبریج
 • دانشگاه کیوتو
 • دانشگاه صنعتی نانیانگ
 • دانشگاه برکلی

درآمد رشته مهندسی شیمی

مهندسان شیمی در مقایسه با سایر مهندسان در محیط‌های دشواری مشغول به فعالیت هستند. همین موضوع نیز موجب می‌شود که درآمد این رشته در مقایسه با سایر رشته‌های مهندسی بیشتر باشد. شرکت‌های خصوصی و دولتی با توجه به مهارت و تجربه کاری داوطلبان مبالغ مختلفی را به مهندسان شیمی پرداخت می‌کنند. اما در حالت کلی این رشته درآمد بسیار بالایی برای داوطلبان در آینده خواهد داشت.

8) مهندسی نفت: دانش و فناوری برای بهره‌برداری از گاز و نفت

 

رشته های پردرآمد ریاضی

 

رشته مهندسی نفت یکی دیگر از رشته های پردرآمد ریاضی است که طرفداران خاص خود را دارد. این رشته برای تمامی داوطلبان مناسب نیست، زیرا محیط‌های کاری این رشته دشوار است. همین دلیل نیز موجب می‌شود که تعداد فارغ‌التحصیلان این رشته بسیار کم باشد. اما این رشته در کنار محیط کاری دشوار خود درآمد بالایی را در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. رشته مهندسی نفت ترکیبی از دانش‌های مختلف مانند ریاضی، زمین شناسی، شیمی و مکانیک است. داوطلبان در این رشته با فرآیندهای مربوط به اکتشاف، حفاری و بهره‌برداری نفت آشنا می‌شوند. رشته مهندسی نفت در مقطع کارشناسی مانند سایر رشته‌های مهندسی در مدت زمان 4 سال در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. این رشته در مقطع کارشناسی 140 واحد درسی دارد که در داوطلبان در حداقل 8 ترم تحصیلی باید دروس را مطالعه کنند.

داوطلبان در مقطع کارشناسی رشته مهندسی نفت با 20 واحد دروس عمومی، 35 واحد دروس پایه، 42 واحد دروس اصلی، 36 واحد دروس تخصصی و 7 واحد دروس اختیاری روبه‌رو هستند. این رشته در مقطع کارشناسی دارای چهار گرایش اکتشاف نفت، بهره‌برداری از منابع نفت، حفاری و استخراج نفت و مخازن است. داوطلبان با توجه به علاقه خود می‌توانند یکی از گرایش‌ها را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. البته هر گرایش دشواری‌های خاص خود را دارد و داوطلبان قبل از انتخاب رشته باید از این شرایط مطلع باشند.

رشته مهندسی نفت از مقطع کارشناسی تا مقطع دکتری در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. این رشته در مقطع دکتری نیز گرایش‌های مختلفی از جمله گرایش خازن، بهره‌برداری، حفاری و اکتشاف نفت دارد.

دروس مهندسی نفت

دروس مشترک 

ریاضی‌ عمومی‌ معادلات‌ دیفرانسیل‌ ریاضیات‌ مهندسی‌
شیمی‌ عمومی‌ شیمی‌ آلی‌ فیزیک‌
برنامه‌‌نویسی‌ کامپیوتر زمین‌ شناسی‌ عمومی‌ موازنه‌ انرژی‌ و مواد
استاتیک‌ و مقاومت‌ مصالح‌ ترمودینامیک‌ مکانیک‌ سیالات
انتقال‌ حرارت‌ کنترل‌ فرآیند‌ها زمین‌‌شناسی‌ نفت‌
مبانی‌ فرآیندهای‌ صنایع‌ نفت‌ خواص‌ سنگ‌های‌ مخزن‌ خواص‌ سیالات‌ مخزن‌
کارگاه‌ عمومی‌ کاربرد ریاضیات‌ در مهندسی‌ شیمی‌ مبانی‌ چاه‌ آزمایی‌
نمودارگیری‌ چاه‌ مهندسی‌ مخازن‌ زمین‌شناسی‌ ساختمان‌

دروس تخصصی گرایش اکتشاف نفت

ژئو فیزیک 1 ژئو فیزیک 2 ژئوشیمی آلی
تخمین و ارزیابی مخازن مهندسی مخازن 1 مبانی مهندسی حفاری
زمین شناسی ایران و مناطق همجوار عملیات زمین شناسی ایران زمین شناسی نفت
نمودارگیری چاه زمین شناسی مهندسی زمین ساخت
مکانیک سنگ و آزمایشگاه مدل‌های رسوبی اکتشافی

دروس تخصصی گرایش بهره‌برداری از منابع نفت

زمین شناسی نفت مبانی چاه آزمایی نمودارگیری چاه
مهندسی مخازن 1 عملیات بهره‌برداری 1 عملیات بهره‌برداری 2
مبانی مهندسی حفاری خوردگی فلزات در صنایع نفت تکمیل و انگیزش چاه‌ها

دروس تخصصی رشته مهندسی نفت گرایش حفاری و استخراج نفت

زمین شناسی نفت مبانی چاه آزمایی نمودارگیری چاه
مهندسی مخازن 1 عملیات بهره‌برداری 1 گل حفاری و آزمایشگاه
مهندسی حفاری 1 و آزمایشگاه مهندسی حفاری 2 و آزمایشگاه سیمان حفاری و آزمایشگاه
خوردگی فلزات در صنایع نفت

دروس رشته مهندسی نفت گرایش مخازن هیدروکربوری

زمین شناسی نفت مبانی چاه آزمایی نمودارگیری چاه
مهندسی مخازن 1 عملیات بهره‌برداری 1 مهندسی مخازن 2
شبیه‌سازی مخازن مخازن کربناته مبانی مهندسی حفاری
مدیریت و صیانت از مخازن روش‌های افزایش برداشت از مخازن

مهارت ها و توانایی های لازم برای رشته مهندسی نفت

 • توانایی مدیریتی بالا
 • مهارت کار تیمی و گروهی
 • مهارت‌های ریاضیاتی و تحلیلی
 • برخورداری از سلامت جسمانی
 • توانایی کار تحت ‌فشار و استرس
 • تمایل و توانایی کار در مکان‌های دورافتاده
 • توانایی اداره یک محیط کاری فیزیکی سخت
 • مهارت انگیزه بخشی به کارکنان و پرسنل
 • مهارت‌های IT
 • مهارت‌های فنی قوی
 • انگیزه و اشتیاق بالا
 • انعطاف‌پذیری و توانایی کار بر روی طیف وسیعی از پروژه‌ها
 • آگاهی از اطلاعات تجارت
 • توانایی کار بین‌المللی
 • توانایی کار در محیط‌های دریایی
 • توانایی حل مشکلات پیچیده

وظایف مهندس نفت

 • تشخیص ویژگی‌ها و چگونگی رفتار با چاه‌های گوناگون
 • طراحی سودآورترین روش استخراج
 • بررسی و ارزیابی اثر استراتژیک روش بهره‌برداری بر محیط زیست
 • مدل‌سازی واقعگرایانه با جزییات زمین‌شناسی از مخزن هیدروکربنی
 • انتخاب مناسب‌ترین شیوه ازدیاد برداشت با توجه به شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای
 • انجام آزمایشات و جمع‌آوری اطلاعات در مورد اکتشاف و عملیات اکتشافی
 • توسعه راه‌های تزریق آب، مواد شیمیایی، گازها یا بخار به ذخیره‌های نفتی
 • ارزیابی درست چاه‌ها
 • استفاده از تجهیزات کامپیوتری برای شناسایی محل چاه‌ها و انجام درست عمل حفاری
 • همکاری با سایر متخصصان زمین شناسی و مهندسان شیمی
 • طراحی و اجرای بهینه عملیات بهره‌برداری
 • ارزیابی فنی و اقتصادی مخازن و تجهیزات مربوط به آن
 • ارزیابی صحیح
 • طراحی تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت
 • صیانت در نگهداری منابع طبیعی
 • مدل‌سازی معقولانه
 • طراحی تجهیزات برای استخراج نفت و گاز
 • توسعه برنامه‌های حفر زمین‌های نفت خیز
 • نظارت بر بهره‌برداری از مخازن نفتی

 

موقعیت های شغلی مهندسی نفت

 • سازمان‌ها و شرکت‌های خصوصی و دولتی گاز
 • فعالیت در شرکت‌های تابعه شرکت ملی نفت ایران
 • پخش فرآورده‌های نفتی
 • بورس انرژی
 • داد و ستد در حوزه انرژی و بازرگانی خارجی
 • پالایشگاه نفت و گاز
 • صنایع پتروشیمی
 • سازمان‌ها و شرکت‌های خصوصی و دولتی در حوزه پتروشیمی
 • سازمان‌ها و شرکت‌های خصوصی و دولتی نفت

بهترین دانشگاه های جهان برای رشته مهندسی نفت

 • دانشگاه ملی سنگاپور
 • دانشگاه فنی دانمارک
 • دانشگاه استرثکلاید
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه آدلاید
 • دانشگاه معدن کلورادو

درآمد رشته مهندسی نفت

رشته مهندسی نفت بر خلاف سایر رشته‌های مهندسی شرایط کاری دشواری دارد. داوطلبان پس از فارغ‌التحصیلی به دور از شهر و خانه خود به دنبال موقعیت‌های شغلی هستند. دشواری رشته مهندسی نفت موجب شده است که مهندسان نفت درآمدهای بسیار بالایی داشته باشند. این بدین معنی است که با توجه به بازار کار این رشته اکثر داوطلبان صاحب یک موقعیت شغلی و درآمد مناسب می‌شوند.

9) مهندسی مواد: سفر به دنیایی جدید

 

رشته های پردرآمد ریاضی

 

رشته‌های گروه ریاضی به قدری زیاد و متنوع هستند که داوطلبان هنگام انتخاب رشته تحصیلی دچار سردرگمی می‌شوند. همین دلیل موجب می‌شود که داوطلبان هنگام انتخاب رشته تحصیلی به دنبال بهترین رشته ممکن باشند. معیار اصلی داوطلبان برای انتخاب یک رشته تحصیلی بازار کار و درآمد آن رشته است. یکی از رشته های پردرآمد ریاضی که مابین داوطلبان شناخته شده نیست، رشته مهندسی مواد است. رشته مهندسی مواد نوع ساختار، خواص و فرآیندهای تولید مواد را به داوطلبان معرفی می‌کند. به عبارت دیگر رشته مهندسی مواد ساختار شیمیایی مواد را بررسی می‌کند و با توجه به شرایط مواد محصولات مفیدی را در اختیار جامعه قرار می‌دهد.

رشته مهندسی مواد در تمامی صنایع مختلف موقعیت‌های شغلی دارد. این رشته یک رشته مهم برای تمامی صنایع محسوب می‌شود، زیرا هیچ صنعتی بدون مهندسی مواد امکان ادامه فعالیت ندارد. رشته مهندسی مواد در یک مدت زمان 4 ساله در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. داوطلبان برای کسب مدرک لیسانس این رشته باید 8 ترم تحصیلی و 160 واحد درسی را مطالعه کنند. دروس عمومی 22 واحد، دروس پایه 30 واحد، دروس اصلی 68 واحد، دروس تخصصی 20 واحد و دروس اختیاری 20 واحد از دروس مقطع کارشناسی رشته مهندسی مواد را شامل می‌شوند.

داوطلبان در مقطع کارشناسی رشته مهندسی مواد امکان انتخاب سه گرایش مختلف را دارند. دروس تخصصی این سه گرایش با یکدیگر متفاوت هستند. داوطلبان باید با اطلاعات کاملی گرایش مورد نظر خود را انتخاب کنند. گرایش‌های کارشناسی رشته مهندسی مواد شامل گرایش متالورژی صنعتی، گرایش سرامیک، گرایش متالورژی استخراجی و طراحی مواد هستند.

رشته مهندسی مواد در مقطع ارشد نیز در اختیار داوطلبان گروه ریاضی قرار می‌گیرد. مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی مواد در یک مدت زمان 2 الی 3 ساله به داوطلبان ارائه می‌شود. گرایش‌های مختلفی در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی مواد وجود دارند. گرایش‌های این رشته شامل شناسایی و انتخاب مواد مهندسی، شکل دادن فلزات، جوشکاری، استخراج فلزات، خوردگی و حفاظت از مواد، سرامیک، نانو مواد، ریخته گری و مهندسی پزشکی – بیو مواد هستند.

دروس رشته مهندسی مواد

دروس مشترک 

ریاضی‌ معادلات‌ دیفرانسیل‌ ریاضی‌ مهندسی‌ محاسبات‌ عددی‌
مبانی‌ و برنامه‌سازی‌ کامپیوتر فیزیک‌ و شیمی‌ عمومی‌ مبانی‌ مهندسی‌ برق‌ استاتیک‌
مقاومت‌ مصالح‌ کریستالوگرافی‌ پدیده‌های‌ انتقال‌ شیمی‌ فیزیک‌ مواد
ترمودینامیک‌ مواد خواص‌ فیزیکی‌ مواد متالوگرافی‌ خواص‌ مکانیکی‌ مواد

دروس‌ تخصصی مهندسی مواد‌ گرایش‌ متالورژی استخراجی‌

انتقال‌ مطالب‌ علمی‌ و فنی‌ ریخته‌گری‌ شکل‌ دادن‌ فلزات‌
تغلیظ‌ مواد معدنی‌ اصول‌ استخراج‌ فلزات‌ سینتیک‌ مواد
شیمی‌ تجزیه‌ عملیات‌ حرارتی‌ مواد دیرگداز
خوردگی‌ و اکسیداسیون‌ انجماد فلزات‌

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ متالورژی صنعتی‌

ریخته‌گری‌ انجماد فلزات‌ شکل‌ دادن‌ فلزات‌
خواص‌ مکانیکی‌ مواد متالورژی جوشکاری‌ متالورژی پودر
روش‌های‌ نوین‌ آنالیز مواد خوردگی‌ و اکسیداسیون‌ عملیات‌ حرارتی‌
انتقال‌ مطالب‌ علمی‌ و فنی‌ استخراج‌ فلزات‌

توانایی ‌ها و مهارت های‌ لازم برای رشته مهندسی مواد

 • مهارت‌های ارتباطی و بین فردی
 • تسلط به ساختار و ویژگی های مواد
 • دانش علمی و فنی
 • تسلط بر نرم‌افزارهای تخصصی مهندس
 • مهارت‌های تحلیلی
 • ابتکار و خلاقیت
 • توانایی کار تیمی
 • دانش IT خوب و قابل ‌قبول
 • آشنایی با نرم‌افزارهای عمومی
 • توجه به جزئیات
 • مهارت حل مساله خلاقانه
 • آشنایی با خواص دسته های اصلی مواد
 • مهارت‌های سازمانی موثر
 • مهارت رهبری
 • آشنایی با مبانی متره و برآورد

موقعیت های شغلی رشته مهندسی مواد

 • صنایع تولید فولاد
 • فعالیت در سازمان‌های دولتی و خصوصی
 • خودرو سازی‌
 • تراکتور سازی‌
 • فعالیت به عنوان کارشناس کنترل کیفیت
 • معادن ‌و صنعت سیمان
 • فعالیت به عنوان اپراتور خط تولید
 • فعالیت به عنوان کارشناس فروش
 • صنایع خودروسازی
 • صنایع‌ فولاد سازی‌
 • صنایع ریخته گری
 • هواپیما سازی‌
 • فعالیت به عنوان مهندسی جوش و بازرسی
 • فعالیت به عنوان اپراتور یا سرپرست آزمایشگاه
 • فعالیت به عنوان کارشناس تحقیق و توسعه
 • ساخت‌ قطعات‌ مختلف‌ وسایل‌ خانگی‌
 • صنایع هوافضا
 • صنعت نفت و پتروشیمی
 • صنایع متالورژی پودر
 • کشتی ‌سازی‌
 • چینی سازی
 • ذوب ‌آهن
 • کارخانجات تولید مواد اولیه فلزی
 • صنایع‌ دفاع‌
 • صنایع نظامی

 

وظایف مهندس مواد

 • نظارت بر تکنسین‌ها
 • برقراری ارتباط با مشتری برای تعیین الزامات طراحی محصول
 • ارائه مشاوره فنی در مورد مناسب بودن فلزات برای اهداف مختلف
 • طراحی فرآیند تولید محصولات با مواد جدید
 • نظارت بر فرآیندهای کنترل کیفیت عملیاتی
 • بررسی علت شکست‌های ساختاری و جزئی
 • اطمینان از رعایت استانداردهای کیفیت ساخت در تمام مراحل
 • استفاده از روش‌های مخرب و غیر مخرب برای آزمایش ترکیب
 • همکاری و نظارت بر کارکنان فنی و مهندسی
 • بررسی میزان خوردگی و خستگی فلزات
 • آزمایش مواد تحت شرایط مختلف
 • ارائه توصیه و مشاوره در مورد امکان ‌سنجی محصول
 • طراحی دقیق برای اجزا مختلف محصول
 • تحقیق روی خاصیت مواد
 • توسعه، اصلاح، آزمایش و ارزیابی مواد
 • یافتن علل مربوط به نواقص با بررسی نواقص
 • تولید نمونه‌های اولیه محصولات جدید

درآمد مهندسی مواد

رشته مهندسی مواد با توجه به شرایطی که در صنایع مختلف دارد از بازار کار بسیار مناسبی برخوردار است. مهندسان مواد با توجه به سوابق تحصیلی و تجربه کاری درآمدهای مختلفی به دست می‌آورند. مهارت و استعداد در رشته مهندسی مواد حرف اول و آخر را می‌زند. این بدین معنی است که افراد با استعداد در این رشته درآمد بالایی خواهند داشت.

10) مهندسی پزشکی: پلی بین رشته پزشکی و مهندسی

 

رشته های پردرآمد ریاضی

 

بدون شک داوطلبان گروه ریاضی با نام رشته مهندسی پزشکی آشنا هستند. متاسفانه اکثر داوطلبان قبل از انتخاب این رشته تحصیلی ایده‌ای در مورد مفاهیم این رشته ندارند. رشته مهندسی پزشکی یکی از رشته های پردرآمد ریاضی است که داوطلبان اطلاعات کمی در مورد آن دارند. رشته مهندسی پزشکی نیازهای پزشکی در زمینه ساخت ابزارهای پزشکی را برطرف می‌نماید. به عبارتی می‌توان گفت رشته مهندسی پزشکی پلی مابین رشته‌های مهندسی و علوم تجربی است. رشته مهندسی پزشکی نحوه ساخت تجهیزات پزشکی را به داوطلبان آموزش می‌دهد. فارغ‌التحصیلان این رشته به راحتی می‌توانند در صنایع مختلفی فعالیت کنند و درآمد مناسبی داشته باشند. داوطلبان باید به این نکته توجه داشته باشند که درآمد این رشته در مقایسه با سایر رشته‌های مهندسی کمتر است، اما باز هم درآمد مناسبی دارد.

رشته مهندسی پزشکی در مقطع کارشناسی شامل 140 واحد درسی است. دروس رشته مهندسی پزشکی در حداقل 4 و حداکثر 6 سال در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. دروس عمومی 20 واحد، دروس پایه 26 واحد، دروس اصلی 47 واحد و دروس تخصصی 47 واحد دروس این رشته را شامل می‌شوند. رشته مهندسی پزشکی در مقطع کارشناسی شامل 3 گرایش بیومکانیک، بیومتریال و بیوالکتریک است. گرایش‌های ارشد رشته مهندسی پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد بسیار زیاد هستند. داوطلبان در این مقطع امکان مطالعه گرایش‌های مهندسی ورزش، مهندسی بافت، مهندسی بیومتریال، مهندسی بیومکانیک، مهندسی بیوالکتریک، مهندسی اطلاعات پزشکی، مهندسی توانبخشی، مهندسی پردازش تصاویر پزشکی و مدل‌سازی سیستم‌های فیزیولوژیکی را دارند.

داوطلبان گروه ریاضی می‌توانند رشته مهندسی پزشکی را از مقطع کارشناسی تا دکتری مطالعه کنند. مهندسی پزشکی در مقطع دکتری نیز گرایش‌های مختلفی دارد. این دوره در یک مدت زمان 4 ساله در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. گرایش‌های این رشته در مقطع دکتری مهندسی بیومتریال، مهندسی بیومکانیک، مهندسی بیوالکتریک، مهندسی بافت و مهندسی رباتیک هستند.

دروس رشته مهندسی پزشکی

دروس عمومی 

 • محاسبات‌ عددی‌
 • استاتیک‌ و مقاومت‌ مصالح‌ در مهندسی‌ پزشکی‌
 • ریاضیات‌ مهندسی‌
 • مقدمه‌ای‌ بر مهندسی‌ پزشکی‌ زیستی‌
 • تجهیزات‌ عمومی‌ بیمارستان‌ها و کلینیک‌های‌ پزشکی‌
 • ریاضی‌ عمومی‌
 • معادلات‌ دیفرانسیل‌
 • فیزیک‌ عمومی
 • برنامه‌نویسی‌ کامپیوتر
 • الکترونیک‌
 • مدارهای‌ منطقی‌
 • بهداشت‌ عمومی‌
 • اصول‌ توانبخشی‌ وسایل‌ و دستگاه‌ها
 • اصول‌ و کلیات‌ مدیریت‌ خدمات‌ بهداشتی‌ ـ درمانی‌
 • اصول‌ سیستم‌های‌ رادیولوژی‌ و رادیوتراپی‌
 • فیزیولوژی‌
 • آناتومی‌
 • فیزیک‌ پزشکی‌
 • زبان‌ تخصصی‌ مهندسی‌ پزشکی‌
 • بیوفیزیک‌
 • کارورزی‌
 • پروژه‌
 • آمار حیاتی‌ و احتمالات
 • مدارهای‌ الکتریکی‌

دروس تخصصی گرایش بیوالکتریک

 • مدارهای‌ الکتریکی‌
 • ماشین‌های‌ الکتریکی‌ مستقیم‌ و متناوب‌
 • الکترونیک‌
 • مخابرات‌ آنالوگ‌ و دیجیتال‌
 • تکنیک‌ پالس‌
 • تجزیه‌ و تحلیل‌ سیستم ‌ها
 • حفاظت‌ الکتریکی‌ در سیستم‌های‌ بیمارستانی‌
 • میکرو پروسسور
 • سیستم‌های‌ کنترل‌ خطی‌
 • اندازه‌گیری‌ الکترونیکی‌
 • مقدمه‌ای‌ بر هوش‌ محاسباتی‌ و زیستی‌

دروس تخصصی گرایش بیومتریال

 • کینزیولوژی‌ و بیومکانیک‌ مقدماتی‌
 • ارتز و پروتز
 • طراحی‌ اجزا
 • دینامیک‌ ماشین‌
 • دینامیک‌ و ارتعاشات‌ در مهندسی‌ پزشکی‌
 • خواص‌ مواد مهندسی‌
 • مقدمه‌ای‌ بر کاربرد مواد مهندسی‌ در پزشکی‌
 • مکانیک‌ سیالات‌
 • ترمودینامیک‌ و انتقال‌ حرارت‌
 • طراحی‌ و تولید به‌ کمک‌ کامپیوتر
 • شیمی‌ عمومی
 • بیوشیمی‌

دروس تخصصی گرایش بیومکانیک

 • دینامیک‌ و ارتعاشات‌ در مهندسی‌ پزشکی‌
 • خواص‌ مواد مهندسی‌
 • مقدمه‌ای‌ بر کاربرد مواد مهندسی‌ در پزشکی‌
 • مکانیک‌ سیالات‌
 • کینزیولوژی‌ و بیومکانیک‌ مقدماتی‌
 • ارتز و پروتز
 • طراحی‌ اجزا
 • دینامیک‌ ماشین‌
 • ترمودینامیک‌ و انتقال‌ حرارت‌
 • طراحی‌ و تولید به‌ کمک‌ کامپیوتر
 • شیمی‌ عمومی
 • بیوشیمی‌

مهارت ها و توانایی های لازم برای رشته مهندسی پزشکی

 • داشتن توانایی‌های لازم علمی
 • داشتن توانایی جسمی مناسب
 • علاقه به کارهای تحقیقاتی
 • آشنایی با بازاریابی و فروش
 • علاقه به علوم تجربی
 • آشنایی با زبان انگلیسی
 • خلاقیت و نوآوری برای ساخت تجهیزات پزشکی
 • علاقه به دروس فیزیک و ریاضی

موقعیت های شغلی رشته مهندسی پزشکی

 • موسسات درمانی
 • موسسات آموزشی
 • صنایع پزشکی
 • کارخانه‌ها
 • وزارت بهداشت
 • موسسه استاندارد
 • مراکز تحقیقات
 • سازمان تامین اجتماعی
 • موسسات پژوهشی
 • بیمارستان‌ها
 • دانشگاه‌ها

 

وظایف مهندس پزشکی

 • استفاده موثر از تجهیزات و وسایل پزشکی و بهره‌گیری بهینه از تمامی قابلیت‌های آن‌ها
 • مشاوره‌ فنی در سفارش و خرید دستگاه‌های پزشکی
 • مدیریت چرخه نصب و تعمیر
 • خرید و فروش تجهیزات پزشکی
 • آنالیز صحت و سقم ادعاهای مطروحه از سوی فروشنده دستگاه
 • تامین ایمنی بیماران و پرسنل
 • کاهش هزینه‌های نگهداری و تعمیر تجهیزات پزشکی
 • تعمیر تجهیزات پزشکی
 • مدیریت نگهداری و عملکرد دستگاه
 • کسب اطلاعات فنی لازم در خصوص عملکرد دستگاه در سایر مراکز درمانی داخلی و خارجی
 • همکاری در طرح‌های تحقیقاتی پزشکی
 • مستند سازی و نگهداری اطلاعات
 • نظارت بر اجرای استانداردهای فضاهای درمانی در خصوص تجهیزات پزشکی
 • نظارت بر عملیات صادرات و واردات تجهیزات و دستگاه‌های پزشکی
 • تولید لوازم، تجهیزات و دستگاه‌های پزشکی
 • طراحی و ساخت بخش‌های مکانیکی و برقی سیستم‌‌های تصویرگر پزشکی

بهترین دانشگاه های ایران برای رشته مهندسی پزشکی

 • دانشگاه اصفهان
 • دانشگاه صنعتی امیرکبیر – تهران
 • دانشگاه شهید بهشتی – تهران
 • دانشگاه تبریز
 • دانشگاه صنعتی همدان
 • دانشگاه صنعتی سهند – تبریز
 • دانشگاه صنعتی شاهرود

بهترین دانشگاه های جهان برای رشته مهندسی پزشکی

 • دانشگاه تگزاس در آستین
 • دانشگاه ویرجینیا
 • دانشگاه واشنگتن
 • دانشگاه کالیفرنیا – سن دیگو
 • دانشگاه کارنگی ملون
 • دانشگاه جان هاپکینز
 • انستیتوی فناوری جورجیا

درآمد رشته مهندسی پزشکی

ما در این مطلب رشته های پردرآمد ریاضی را به داوطلبان معرفی می‌کنیم. داوطلبان باید به این نکته توجه داشته باشند که هر رشته ریاضی درآمد یکسانی ندارد. این بدین معنی است که تمامی این رشته‌ها با توجه به بازارهای کار و موقعیت‌های شغلی درآمدهای متفاوتی دارند. رشته مهندسی پزشکی نیز جزو رشته‌ های پردرآمد ریاضی است. اما در مقایسه با سایر رشته‌های ریاضی درآمد پایین‌تری دارد. مهندسان پزشکی با توجه به محیط کاری خود درآمدهای متفاوتی دریافت می‌کنند. معمولا مهندسانی که در بخش خصوصی فعالیت می‌کنند درآمد بیشتری نسبت به سایر مهندسان دارند.

اطلاعات کامل و جامع در مورد رشته مهندسی پزشکی

11) مهندسی هوافضا: با درآمد بالا به فضا سفر کنید

 

رشته های پردرآمد ریاضی

 

رشته مهندسی هوافضا یکی از رشته‌های محبوب مابین داوطلبان محسوب می‌شود. این رشته نیز جزو رشته های پردرآمد ریاضی است که بازار کار خاصی دارد. همانطور که از نام این رشته نیز مشخص است داوطلبان در این رشته با هواپیماها و فضاپیماها سروکار دارند. رشته مهندسی هوافضا بر روی طراحی هواپیماها و هر نوع وسیله پرنده دیگری تمرکز دارد. دروس ریاضی و فیزیک مهم‌ترین دروس تخصصی این رشته هستند. داوطلبان باید برای موفقیت در این رشته به زبان انگلیسی تسلط کافی داشته باشند. رشته مهندسی هوافضا حداقل در یک مدت زمان 4 ساله و حداکثر در یک مدت زمان 6 ساله در اختیار داوطلبان گروه ریاضی قرار می‌گیرد. داوطلبان باید در 8 ترم تحصیلی 160 واحد این رشته را مطالعه کنند. دروس این رشته شامل دروس عمومی، پایه، تخصصی، اختیاری و دروس نظامی هستند.

دروس عمومی 22 واحد، دروس پایه 29 واحد، دروس تخصصی 71 واحد، دروس اختیاری 18 واحد و دروس نظامی 20 واحد از دروس این رشته را شامل می‌شوند. رشته مهندسی هوافضا در مقطع کارشناسی دارای هیچ گرایشی نیست و تمامی داوطلبان باید مفاهیم یکسانی را مطالعه کنند. اما رشته مهندسی هوافضا بر خلاف مقطع کارشناسی در مقطع کارشناسی ارشد گرایش‌های مختلفی دارد. داوطلبان در مقطع کارشناسی ارشد می‌توانند یکی از گرایش‌های آیرودینامیک، پیشرانش، مکانیک پرواز، سازه‌های هوایی، بررسی سوانح هوایی و صلاحیت‌های پروازی و مهندسی فضایی را مطالعه کنند. مقطع کارشناسی ارشد این رشته در یک مدت زمان 3 ساله در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد.

رشته مهندسی هوافضا از مقطع کارشناسی تا مقطع دکتری در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. پذیرش برای این رشته کمی دشوارتر از رشته‌های دیگر است، زیرا این رشته دشواری‌های خاص خود را دارد. داوطلبان در مقطع دکتری این رشته باید 36 واحد را مطالعه کنند. این رشته در مقطع دکتری دارای گرایش‌های آیرودینامیک، جلو برندگی، سازه‌های هوایی و دینامیک پرواز و کنترل است.

دروس رشته مهندسی هوافضا

دروس پایه

ریاضی عمومی 1 برنامه نویسی کامپیوتر معادلات دیفرانسیل
محاسبات عددی ریاضی عمومی 2 فیزیک 1
علم مواد آزمایشگاه فیزیک 1 فیزیک 2
ریاضیات مهندسی استاتیک

دروس اصلی

نقشه کشی استاتیک مکانیک سیالات
مقدمه‌اي بر مهندسی هوافضا مقاومت مصالح کنترل اتوماتیک
ریاضی مهندسی دینامیک ترمودینامیک
مبانی برق ارتعاشات علم مواد
انتقال حرارت آزمایشگاه موتور انتقال

دروس تخصصی 

آیرودینامیک مکانیک پرواز آزمایشگاه آیرودینامیک
طراحی هواپیما تحلیل سازه‌ها اصول جلو برندگی
زبان تخصصی طراحی سازه‌هاي هوایی پروژه

مهارت ها و توانایی های لازم برای رشته مهندسی هوافضا

 • مهارت‌های تحلیلی
 • مهارت‌های تفکر انتقادی
 • تسلط به زبان انگلیسی
 • آگاهی از مسائل ایمنی
 • مهارت مدیریت پروژه
 • مهارت‌های ریاضی مناسب
 • مهارت حل مساله
 • آشنایی با نرم‌افزارهای طراحی و شبیه‌سازی
 • توانایی کار تیمی
 • آگاهی کامل نسبت به قوانین نظارتی مهندسی
 • تخصص‌های فنی
 • ذهنی خلاق و ایده‌ پرداز

موقعیت های شغلی رشته مهندسی هوافضا

 • فعالیت در صنعت هوایی
 • فعالیت در صنعت‌های مرتبط با تکنولوژی‌های هوا و فضا
 • صنایع مربوط به حوزه‌های هوایی و فضایی
 • صنایع خودروسازی
 • صنایع دفاعی
 • پژوهشگاه فضایی ایران
 • نیروی هوایی ارتش
 • سازمان هواپیمایی کشور
 • شرکت‌های خصوصی و دانش بنیان
 • شرکت‌های بیمه جهت ارزیابی وسایل پرنده
 • شرکت‌های بازرسی فنی و مهندسی
 • شرکت پنها
 • صنایع هوایی قدس

وظایف مهندس هوافضا

 • طراحی
 • تولید و نگهداری وسایل هوایی
 • شبیه‌سازی پروازها
 • فعالیت در مراکز تعمیر و نگهداری هواپیما
 • ساخت و نصب قطعات هواپیما
 • انجام تست‌های مختلف زمینی و هوایی
 • استفاده از نرم‌افزارها برای طراحی
 • ارائه مشاوره فنی
 • ارزیابی محصولات
 • تحقیق و توسعه
 • توسعه سیستم‌های هواپیمایی
 • نظارت بر فرودگاه‌ها

 

بهترین دانشگاه های ایران برای رشته مهندسی هوافضا

 • دانشگاه صنعتی امیرکبیر
 • دانشگاه اصفهان
 • دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی
 • دانشگاه صنعتی ارومیه
 • دانشگاه فردوسی مشهد
 • دانشگاه صنعتی شریف

بهترین دانشگاه های جهان برای رشته مهندسی هوافضا

 • موسسه‌ فناوری ماساچوست
 • دانشگاه هوافضا نانجینگ
 • دانشگاه فناوری دلفت
 • دانشگاه میشیگان
 • دانشگاه شینهوا
 • دانشگاه فناوری نانیانگ
 • دانشگاه توکیو

درآمد مهندسی هوافضا

درآمد رشته مهندسی هوافضا بر اساس حقوق پرداختی دولتی و نظامی است. مهندسان هوافضا که در شرکت‌های دولتی فعالیت می‌کنند بر اساس مبالغ مشخصی حقوق دریافت می‌کنند. البته به این نکته توجه داشته باشید که این مبلغ عدد بسیار مناسبی است. مهندسان هوافضا که در شرکت‌های خصوصی استخدام می‌شوند شرایط بهتری در مقایسه با سایر مهندسان دارند.

پردرآمدترین رشته های ریاضی در خارج از کشور

 • مهندسی نرم‌افزار
 • مهندسی عمران
 • مهندسی برق
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی شیمی
 • مهندسی پزشکی

دوره های آموزشی موسسه حرف آخر

داوطلبان در این مطلب با رشته های پردرآمد ریاضی آشنا شدند. اکثر این رشته‌ها دارای بازار کار مناسبی هستند و موقعیت‌های شغلی مناسبی دارند. داوطلبان برای اینکه بتوانند در رشته های پردرآمد ریاضی قبول شوند باید رتبه مناسبی در کنکور سراسری به دست آورند. با توجه به این شرایط داوطلبان باید دروس تخصصی کنکور ریاضی را به بهترین شکل ممکن مطالعه کنند. موسسه حرف آخر برای اینکه داوطلبان بهترین درصدها و رتبه‌ها را در کنکور سراسری به دست آورند، بهترین دوره‌های آموزشی را در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. دوره‌های آموزشی موسسه حرف آخر توسط بهترین اساتید ایران تدریس می‌شوند. این موضوع موجب می‌شود که داوطلبان تمامی مفاهیم دشوار را به آسانی یاد بگیرند و مشکلی در یادگیری مفاهیم نداشته باشند.

موسسه حرف آخر از سال 1390 کنار داوطلبان است و بهترین دوره‌های آموزشی را در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. این موسسه از سال 1401 نحوه ارائه دوره‌های آموزشی خود را تغییر داده است. حرف آخر برای راحتی داوطلبان دوره‌های آموزشی خود را در بستر vod حرف آخر ارائه می‌دهد. ارائه دوره‌های آموزشی در بستر vod حرف آخر به داوطلبان این امکان را می‌دهد تا آن‌ها محتوای آموزشی را به صورت آنلاین و آفلاین در هر زمان و مکانی مشاهده کنند.

سوالات متداول در مورد رشته های پردرآمد ریاضی

1) کنکور ریاضی به چند زیرگروه تقسیم می‌شود؟

کنکور ریاضی بر خلاف کنکور سال‌های اخیر دیگر به زیرگروه دسته‌بندی نمی‌شود. این بدین معنی است که تمامی رشته‌های کنکور ریاضی در یک گروه قرار دارند.

2) رشته های پردرآمد ریاضی در کدام زیر گروه قرار دارند؟

رشته های پردرآمد ریاضی و تمامی رشته‌های گروه ریاضی در یک گروه قرار دارند.

3) آیا رشته‌های پردرآمد ریاضی بدون کنکور در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرند؟

برخی از رشته‌های پردرآمد کنکور ریاضی بدون کنکور در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرند.

نوشتهٔ پیشین
رشته پزشکی و معرفی گرایش ها، حقوق و درآمد و بازار کار
نوشتهٔ بعدی
اردوی پارک ارم و بوستان چیتگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید