درباره ما

معرفی

دبیرستان دانشگاه صنعتی شریف وابسته به دانشگاه صنعتی شریف می­باشد که در شهریور سال 1383 تأسیس گردید. این دبیرستان در طی 19 سال فعالیت خود، بیش از 846 فارغ التحصیل داشته است که بسیاری از آنها در دانشگاه­های معتبر دولتی در کشور پذیرفته شده ­اند. امسال فارغ التحصیلی دورۀ پانزدهم دبیرستان و ورود دورۀ هیجدهم دبیرستان خواهد بود. این دبیرستان در طی سالهای گذشته به صورت تخصصی در رشته ­های ریاضی و تجربی فعالیت داشته است. مؤسس دبیرستان: دکتر احمد متقی پور عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف به نمایندگی از دانشگاه نمایندۀ مؤسس : جناب آقای حسین ملکیان

دبیرستان دانشگاه صنعتی شریف

رویکردها

چند بعدی بودن: رویکرد دبیرستان بر این است که به شدت از تبدیل شدن به یک آموزشگاه کنکوری احتراز نماید، زیرا دبیرستان رسالت خود می­داند که دانش آموزان علاوه بر زمینه ­های تحصیلی و درسی در زمینۀ اخلاقی و ورزشی و همچنین در زمینه­ هایی که دانش­ آموزان استعداد خاصی در آن زمینه دارند رشد نمایند. در همین راستا توجه به مسابقات ورزشی، مراسمات و همچنین جشنواره های علمی از اولویتهای کاری دبیرستان می­باشد. توجه به تغییرات جدید کنکور: طبق قانون جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی، 60% از نتیجۀ قطعی دانش آموزان برای ورود به دانشگاه­ها را سوابق تحصیلی آنها در مدارس شکل می­دهد؛ لذا دبیرستان دانشگاه صنعتی شریف بر همین اساس از سال تحصیلی جدید، کار تشریحی و منطبق با روند آزمونهای نهایی را نیز به برنامۀ کارهای تستی خود افزوده است تا در سال جدید دانش­ آموزان بتوانند حداکثر نمرۀ لازم از آزمونهای نهایی را کسب کنند. در همین راستا به دروسی مانند سلامت و بهداشت و اجتماعی که عمدتاً در مدارس مغفول واقع می­شوند نیز در برنامۀ دانش ­آموزان اهمیت داده شده است.

فعالیت ها

اردوی زیارتی مشهد مقدّس: دبیرستان دانشگاه صنعتی شریف تا قبل از پیش آمدن شرایط کرونایی، همه ساله اقدام به برگزاری اردوی زیارتی مشهد مقدّس نموده است که خاطره­ انگیزترین فوق برنامۀ دبیرستان در طی این سالها بوده است. اردوی مطالعاتی نوروز: با توجه به اهمیت بالای دوران طلایی نوروز برای دانش­ آموزان پایۀ دوازدهم، هر سال برنامۀ مطالعاتی و کلاسهای نوروزی از اوائل تعطیلات تا انتهای آن در مدرسه برگزار شده است. اردوی جهادی نوروزی: طی سالیان گذشته در برخی سالها با هدف آشنایی دانش­ آموزان با محرومیت­های موجود در کشور و همچنین برای امدادرسانی به مناطق محروم، اردوهای ده روزۀ جهادی در نقاطی از استانهای خراسان شمالی و خوزستان برگزار نموده است. اردوهای تفریحی یک روزه: در سالهای قبل از کرونا، برای ایجاد تنوع و روحیۀ شاداب در دانش ­آموزان در مقاطع مختلف از سال تحصیلی و خصوصاً در دورۀ تابستان به طور هفتگی اردوهای یک روزۀ درون و برون شهری برگزار گردیده است که در تقویم سال جاری نیز در نظر گرفته شده ­اند. مسابقات ورزشی: معمولاً در طول سال تحصیلی دو دوره مسابقات ورزشی در رشته­ های مختلف به فراخور مناسبتهای موجود برگزار می­گردد و به نفرات برتر همانند نفرات برتر درسی و اخلاقی، جوایزی اهدا می­گردد. برنامه­ های مطالعاتی: با توجه به اهمیت آموزش در دبیرستان، دانش ­آموزان موظّفند علاوه بر ساعات کلاسی، ساعتهایی را نیز برای مطالعه در دبیرستان سپری کنند تا علاوه بر انجام تکالیفشان با راهنمایی مشاورین مدرسه، روشهای مطالعاتی خود را تصحیح نمایند و با مطالعۀ درست آشنا شوند. مراسم: به دلیل اهمیت والای مسائل اخلاقی و پرورشی، هر هفته در دبیرستان جلسات زیارت و سخنرانی برگزار شده است و با توجه به حضوری شدن مدارس ان شاء الله در سال آینده نیز این برنامه­ ها برقرار خواهد بود. کلاسهای فوق برنامه: برای تعدادی از دانش­ آموزان مستعد در صورت تمایل والدین و دانش ­آموزان کلاسهای فوق برنامه در زمینه­ های غیر درسی (رایانه، خطاطی، قرآن و …) پس از پایان ساعت درسی برقرار خواهد بود. ساعت کاری دبیرستان: دانش ­آموزان دهم و یازدهم روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:15 تا 15:30 در دبیرستان حضور خواهند داشت و روزهای پنجشنبه تا ساعت 12:00. دانش ­آموزان پایۀ دوازدهم با توجه به اهمیت بیشتر برنامه­ های مطالعاتی روزهای شنبه تا چهارشنبه تا ساعت 17:00 و پنجشنبه­ ها تا ساعت 12:00 در دبیرستان حضور خواهند داشت.